uroczyste podpisanie umowy na dofinansowanie projektu technik żeglugi śródlądowejOd września w Zespole Szkół Zawodowych im. S. Petőfi w Ostródzie planuje się uruchomić kształcenie w zawodzie Technik żeglugi śródlądowej. Dyrektor szkoły podpisał już umowę na realizację projektu o wartości ponad 420 tysięcy zł. na specjalistyczny sprzęt dydaktyczny dla przyszłych uczniów.

Jest to wyjątkowa oferta edukacyjna. Wzięła się ona z potrzeb m. in. Żeglugi Ostródzko – Elbląskiej i Żeglugi Mazurskiej w Giżycku. Przygotowania do kształcenia trwają już od sierpnia ubiegłego roku. Owocem tych starań było uroczyste podpisanie 20 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim umowy na realizację projektu o wartości ponad 420 tysięcy zł. Projekt ten - dofinansowany z funduszy europejskich RPWM - dotyczy zakupu dla szkoły specjalistycznego sprzętu technicznego i dydaktycznego. Będzie on służył do kształcenia zawodowego uczniów, którzy podejmą naukę w zawodzie technik żeglugi śródlądowej. Ścisła współpraca z Żeglugą Ostródzko-Elbląską i Żeglugą Mazurską zapewnia wykorzystanie bazy tych przedsiębiorstw do praktycznej nauki zawodu. Wsparcie szkoły w działaniach związanych z kształceniem przyszłych marynarzy zadeklarowała Akademia Morska w Gdyni oraz Badawczo – Szkoleniowy Ośrodek Manewrowania Statkami prowadzony przez Fundację Bezpieczeństwa Żeglugi, nazywany popularnie szkołą kapitanów, w Kamionce k/Iławy. Ośrodek prowadzi kursy manewrowania morskimi i śródlądowymi jednostkami pływającymi. Dużą pomoc zapewnia też Starostwo Powiatowe w Ostródzie w postaci wsparcia organizacyjnego i finansowego.

Absolwenci tego 4-letniego technikum będą mieli kwalifikacje do obsługi śródlądowych jednostek pływających tzw. „Białej floty” oraz będą mogli uzyskać kwalifikacje by stać się marynarzami pełnomorskimi.

Autor tekstu: Henryk Rybacki
Autor zdjęć: Maja Kurdziel