sciezka2_copy statek_przy_molo_copy panorama_copy porownanie_copy

pomnik tadeusza kościuszko w ostródzieObchody tego święta rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostródzie. Celebrował ją ksiądz Roman Wiśniowiecki. Następnie uczestnicy obchodów udali się w uroczystym przemarszu, prowadzonym przez Orkiestrę Miejską pod pomnik Tadeusza Kościuszki. Tam, po odegraniu hymnu państwowego, zgromadzonych przywitał burmistrz Czesław Najmowicz, przypomnając znaczenie i historię tego święta. Z ramienia powiatu w uroczystości uczestniczył Starosta Ostródzki Andrzej Wiczkowski.

Konstytucja Trzeciego Maja to pierwszy taki akt w Europie i drugi na świecie (Stany Zjednoczone). Dokument powstał w czasie obrad Sejmu Czteroletniego (1788-1792) i miał na celu naprawę wadliwego systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Po czternastu miesiącach jej obowiązywania Rzeczpospolita została obalona przez armię rosyjską wspartą konfederacją targowicką, po czym doszło do rozbiorów. Dopiero od niedawna, bo od 1990 roku możemy z dumą obchodzić to święto a warto zaznaczyć, że od 2007 roku jest to również święto narodowe Litwy.
 
Podczas swego wystąpienia Burmistrz zachęcał do rodzinnego i radosnego spędzania tego święta. Na uroczystościach obecni byli również: Minister Zbigniew Babalski, wójt gminy Ostróda Bogusław Fijas, radni oraz przedstawiciele służb mundurowych, ostródzkich organizacji, partii politycznych, szkół i kombatantów.
 
Zwieńczeniem oficjalnych obchodów było złożenie kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej podczas polskiego powstania narodowego przeciwko Rosji i Prusom nazwanego później Insurekcją Kościuszkowską.
 
1
1
1
1
1
1

Autor zdjęć: Łukasz Matuszka - Ostróda News
Źródło tekstu: Ostróda News
Adiustacja: Henryk Kropidłowski
 
 

Oświata link

Oświata Kultura i Sport

Z życia szkół i placówek
Doradztwo zawodowe
Profilaktyka szkolna
Warmińsko-Mazurskie dni rodziny
Wykaz szkół i placówek oświatowych

linkuje cały box

Rozwój lokalny

Perspektywa finansowa 2014-2020
Zrealizowane projekty 2007-2013
Dokumenty strategiczne

Strefa interesanta link

Strefa Interesanta

Powiatowy Rzecznik Konsumetów
PCPR
Powiatowy Urząd Pracy
Konsultacje Społeczne
Poradnik Interesanta

 bip logo 2

Powiat społecznościowy

Dołącz do nas i Ty!

logo ranking 2015

  zwiazek powiatow

WARMIA

zlot

szesnastka

Podobne:

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. RODO Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Szanowni Państwo,
Informujemy, że Starostwo Powiatowe w Ostródzie na swoich stronach internetowych i społecznościowych oraz w drukowanych publikatorach umieszcza zdjęcia oraz materiały filmowe, dokumentujące różnego rodzaju imprezy i wydarzenia publiczne, kulturalne, sportowe, rekreacyjne, społeczne itp., dotyczące realizacji przez Powiat Ostródzki jego zadań i projektów, na których uwidaczniane są wizerunki osób uczestniczących w takich wydarzeniach.
Z uwagi na obowiązujące przepisy o ochronie danych osobowych i spoczywający na Starostwie Powiatowym w Ostródzie (jako administratorze przetwarzającym dane osobowe obejmujące wizerunek osób fizycznych) obowiązek przetwarzania takich danych osobowych zgodnie z prawem, informujemy, że przysługuje Państwu prawo zwrócenia się do administratora z żądaniem usunięcia każdego materiału, na którym został utrwalony Państwa wizerunek lub jego zmodyfikowania w kierunku uniemożliwiającym Państwa identyfikację, jeżeli nie wyrażacie Państwo zgody na jego przetwarzanie i przechowywanie. Z żądaniem takim możecie Państwo zwrócić się listownie lub drogą elektroniczną na adresy powszechnie dostępne na stronach internetowych Starostwa Powiatowego w Ostródzie.