frontDzień Strażaka, to czas uhonorowania ciężkiej pracy strażaków, poprzez wręczenie odznaczeń, awansów oraz wyróżnień indywidualnych. Tegoroczne obchody (6 maja br.) połączone były z obchodami 70-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Turznicy i 60-leciem Orkiestry Dętej turznickiej OSP. Obchody inaugurowała Msza Święta koncelebrowana w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Reszkach.

Najświętszą Ofiarę sprawowali, ks. prał. Roman Wiśniowiecki, ks. Witold Palewski oraz ks. Stanisław Marczak. Podniosły charakter Mszy Świętej nadawała obecność pocztów sztandarowych oraz oprawa muzyczna zapewniona przez Orkiestrę Dętą OSP Turznica. Dalsza część uroczystości odbyła się w Turznicy. Utworzony został szyk marszowy, w którym przy akompaniamencie orkiestry, poczty sztandarowe, pododdział strażaków naszego powiatu przemaszerowali, na miejsce uroczystej zbiórki.

Dowódca uroczystości st. kpt. Marcin Wiśniewski złożył meldunek bryg. Kamienieckiemu, który zaś dokonał przeglądu pododdziału. Jednym z najważniejszych momentów w służbie każdego strażaka jest złożenie ślubowania. Uroczystą przysięgę, którą przyjął dh Ryszard Harasim, złożyli najmłodsi druhowie młodzieżowych drużyn pożarniczych gminy Ostróda.

W uroczystości udział wzięli m.in.: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa - Zbigniew Babalski, Marszałek województwa Warmińsko-Mazurskiego - Gustaw Marek Brzezin, przedstawiciel wojewody Warmińsko-Mazurskiego - Stanisław Orzechowski, Starosta Ostródzki - Andrzej Wiczkowski, Wójt Gminy Ostróda - Bogusław Fijas, Zastępca Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP - bryg. Michał Kamieniecki, Komendant Powiatowy PSP w Ostródzie - bryg. Tomasz Ostrowski, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP - dh Ryszard Harasim, samorządowcy powiatu ostródzkiego, przedstawiciele służb mundurowych wraz z rodzinami strażaków.

Z okazji strażackiego święta wyróżnieni zostali:

BRĄZOWĄ ODZNAKĄ ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ
ZŁOTYM MEDALEM ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA