frontTradycyjnie, już po raz trzeci, na placu przed Starostwem Powiatowym w Ostródzie, 17 września 2017 r., mieszkańcy powiatu i Ostródzianie uczestniczyli w powiatowym święcie plonów. Impreza zgromadziła rolników z całego powiatu, mieszkańców miasta, a także przedstawicieli różnych szczebli samorządowych, potwierdzając słuszność inicjatywy połączenia tradycji polskiej wsi (producentów żywności) z miastem (konsumentami). Organizatorami XVIII Dożynek Powiatu Ostródzkiego byli: Starostwo Powiatowe w Ostródzie, Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza oraz wszystkie gminy powiatu.

Święto dziękczynienia za plony rozpoczęło się od uroczystej mszy dożynkowej sprawowanej w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostródzie. Po mszy barwny korowód dożynkowy, z towarzyszeniem Orkiestry Dętej Mrongowia pod batutą Andrzeja Regieca, przeszedł ulicami Ostródy na plac przed Starostwo Powiatowe w Ostródzie. To właśnie tu, na placu, który na co dzień służy jako parking dla pracowników i interesantów starostwa, odbyła się druga część uroczystości gdzie świętowano do wieczora.

Przybyłych gości przywitali gospodarze dożynek: Andrzej Wiczkowski Starosta Ostródzki oraz Zofia Stankiewicz jako członek zarządu W-M Izby Rolniczej. Zaszczytem starostów tegorocznych dożynek uhonorowano Annę i Jana Kic, małżeństwo rolników z Dębinki (gm. Miłomłyn), specjalizujące się hodowlą bydła mlecznego rasy HF oraz produkcją mleka najwyższej jakości. Starostę i starościnę dożynek powiatowych uhonorowano podczas imprezy pamiątkową statuetką.

Na terenie dożynek można było podziwiać stoiska gmin powiatu – Dąbrówna, Grunwaldu, Łukty, Małdyt, Miłomłyna, Morąga i Ostródy, szkół rolniczych – z Ostródy i Dobrocina, oraz - Stowarzyszenia Działkowców Ogrodu „Nad Drwęcą” w Ostródzie, Banku BGŻ BNP Paribas S.A. oddziału w Ostródzie a także wielu instytucji i firm rolniczych. Stoiska przyciągały wystrojem i zapachem przygotowanych potraw, serwowanych wszystkim uczestnikom dożynek. Przybyli goście mogli obejrzeć nowoczesne maszyny rolnicze prezentowane przez firmę „Perkoz” z Lichtajn, skosztować smakołyków oferowanych przez poszczególnych wystawców lub ufundowanych przez gospodarzy, a przygotowanych przez Centrum Dobrego Smaku.

W programie dożynek nie mogło zabraknąć konkursów i koncertów zespołów artystycznych i ludowych. Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wygrała gmina Ostróda a nagrodę publiczności w tym konkursie otrzymała Gmina Małdyty. Stoiska gminne uhonorowano również specjalnymi wyróżnieniami.
Świętowanie uprzyjemniały uczestnikom dożynek występy artystyczne zespołów ludowych: „Dąbrowa” z Gminy Dąbrówno, „Dybzaki” z Gminy Grunwald, „Antonówki” z Gminy Małdyty, „Warmianki” z Gminy Miłakowo, „Mozaika” z Gminy Miłomłyn, „Eurobabki” z Gminy Morąg i "Piątka z plusem" z Gminy Ostróda.

XVIII Dożynki Powiatu Ostródzkiego zaszczycili swą obecnością, m.in.: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego - Gustaw Marek Brzezin, burmistrzowie, wójtowie i samorządowcy z powiatu ostródzkiego. Uroczystość prowadzili Marta Żeberek i Paweł Jaskółowski.

Autor tekstu: Henryk Kropidłowski
Autor zdjęć: Łukasz Lamcho