frontW Pradze, w dniach 15-18 lutego 2018 r., połączone siły promocyjne powiatu, Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej i Zachodniomazurskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (ZLOT) prezentowały ofertę turystyczną Mazur Zachodnich na jednej z największych międzynarodowych, turystycznych imprez targowych w Europie Środkowej pn. Holiday World. Dzięki współpracy Powiatu Ostródzkiego z Usteckim Krajem (partnerskim regionem z Czech) mieliśmy możliwość uczestniczenia w tej imprezie po raz czwarty na bardzo korzystnych warunkach, użytkując nieodpłatnie powierzchnię wystawienniczą.

Tym razem, nasza makieta pochylni kanałowej (Oleśnica) funkcjonowała na samodzielnym stoisku zbudowanym przez kadrę Wydziału Promocji powiatu w anturażu graficznym jednoznacznie kojarzącym się z naszymi zachodniomazurskimi atrakcjami. Podobnie, jak w latach poprzednich – podstawowym narzędziem informacyjnym był czeskojęzyczny folder „Turystyczne cuda Powiatu Ostródzkiego”. Na stoisku Mazur Zachodnich można było podziwiać działanie mechanizmów pochylni kanałowej, prezentowanych za pomocą makiety oraz zaopatrzyć się w inne publikacje o atrakcjach regionu Warmii i Mazur. Obsługę stoiska zapewniali pracownicy powiatowego, Wydziału Promocji, Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, Urzędu Miasta Ostródy oraz przedstawiciele ZLOT-u i Zachodniomazurskiego Stowarzyszenia Przewodników (ZSP).

Nasze stoisko na czeskich targach w Pradze odwiedziła również delegacja samorządowa ze Starostą Ostródzkim - Andrzejem Wiczkowskim, Burmistrzem Ostródy - Czesławem Najmowiczem i Wójtem Gminy Ostróda – Bogusławem Fijasem. Delegacja samorządowców odbyła dwa spotkania z Hetmanem Usteckiego Kraju – jedne na terenie stoiska Usteckiego Kraju, a drugie – w Litomierzycach, jednego z atrakcyjniejszych miast regionu. Spotkania poświęcone były omówieniu dotychczasowych i przyszłych działań partnerskich oraz nowych inicjatyw, m.in. - turystycznych, oświatowych, sportowych i kulturalno-historycznych.

W ramach kontynuacji współpracy na polu promocji turystycznej, nasi czescy partnerzy zostali zaproszeni do udziału w targach turystycznych GLOBalnie w Katowicach i HoReCa w Ostródzie, jako goście naszych stoisk promocyjnych. Piłkarskie zespoły Usteckiego Kraju kategorii U14 i U15 rozegrają towarzyski turniej futbolowy na ostródzkim stadionie, na początku czerwca, a rewanżowy turniej odbędzie się w Czechach we Wrześniu.

Czeskiej delegacji samorządowej na obchody Dni Grunwaldu towarzyszyć będą przedstawiciele historycznego muzeum Jana Žižki w celu nawiązania bezpośrednich kontaktów z muzeum bitwy pod Grunwaldem. W wyniku współpracy podjętej przed rokiem (na polach Grunwaldu), pomiędzy Agencją Turystyki obszaru Czeskiego Średniogórza i Podřipska a Zachodniomazurską Lokalną Organizacją Turystyczną, czeskie stowarzyszenie organizuje dwie pierwsze wycieczki turystyczne na nasz teren w maju i wrześniu 2018 r. Korzystając z dobrej współpracy z czeską agencją turystyczną, ZLOT i ZSP przymierzają się do organizacji wycieczek turystyczno-krajoznawczych do Usteckiego Kraju.

W trakcie analiz są jeszcze inne pola współpracy, które mają szanse na urzeczywistnienie po kolejnych spotkaniach partnerskich samorządów.

Źródło informacji: H. Kropidłowski
Foto: TRAVEL profi, Laco Kučera, archiwum Wydziału Promocji