100 95266 gMsza święta, uroczysty apel przy pomniku Danuty Siedzikówny "Inki" oraz złożenie kwiatów - tak przebiegały tegoroczne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Miłomłynie. Uroczystości zorganizował Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie.

Święto to zostało ustanowione w 2011 roku w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia.

Oficjalne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Warmii i Mazurach rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Bartłomieja w Miłomłynie. Podczas uroczystości przy pomniku Danuty Siedzikówny "Inki" wystawiony został Posterunek Honorowy 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego, Wojsk Obrony Terytorialnej, Związku Harcerstwa Polskiego oraz Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Uroczystość uświetniła obecność kompani honorowej, pocztów sztandarowych środowisk kombatanckich, organizacji pozarządowych, Wojska Polskiego, Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz szkół.

W obchodach uczestniczyli m.in. Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Gustaw Marek Brzezin Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego , Stanisław Siwkowski Burmistrz Miasta i Gminy Miłomłyn, gen. dyw. Marek Sokołowski dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka. Warmińsko - Mazurską Policję reprezentował m.in. mł. insp. Jan Markowski Zastępca Komendanta Wojewódzkiego w Olsztynie, kom. Krzysztof Bilicki I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Ostródzie.

Źródło informacji: KPP w Ostródzie
Zdjęcia: wm.policja.gov.pl