plakatBadania będą realizowane w centrach Affidea w Olsztynie (ul. Niepodległości 44 i ul. Żołnierska 18a) od 20 sierpnia do 19 grudnia 2018 r. bądź do wyczerpania puli miejsc. Osoby chcące poddać się badaniu tomografii komputerowej klatki piersiowej, mogą już teraz się na nią zapisać telefonicznie pod numerem 22 44 11 106, od poniedziałku do piątku w godz. 07:00-20:00, a w sobotę i niedzielę w godz. 08:00-19:00. Do jej wykonania niezbędne jest skierowanie (będzie można je również otrzymać od lekarza specjalisty na miejscu – w placówce Affidea).

Rak płuc to jeden z najgroźniejszych nowotworów, na który narażeni sią przede wszystkim palacze. Dlatego to w szczególności oni powinni pamiętać o regularnym wykonywaniu badań płuc. Badanie będzie można bezpłatnie wykonać w centrach diagnostycznych Affidea w Olsztynie.

W województwie warmińsko-mazurskim z bezpłatnej tomografii komputerowej klatki piersiowej mogą skorzystać mieszkańcy powiatu ostródzkiego, szczycieńskiego, gołdapskiego, oleckiego, ełckiego oraz giżyckiego, którzy:
• są w wieku 50-70 lat,
• palą bądź palili minimum jedną paczkę papierosów (bądź innych produktów tytoniowych) dziennie od co najmniej 20 lat.

Akcja bezpłatnych badań tomografii komputerowej płuc realizowana przez Affidea odbywa się pod honorowym patronatem Starosty Ostródzkiego - Andrzeja Wiczkowskiego.
Lekarze alarmują, że bardzo wiele osób chorych na raka płuc trafia do nich zdecydowanie za późno, bo tylko wykrycie go i rozpoczęcie leczenia już we wczesnym stadium daje szanse na pokonanie choroby. To nie takie proste, bo początkowo ten rodzaj nowotworu potrafi przez długi czas rozwijać się bez charakterystycznych objawów. – Właśnie dlatego nawet tych palaczy, którzy czują się świetnie, zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych badań tomografem komputerowym w kierunku wykrywania raka płuc, które na terenie województwa warmińsko-mazurskiego realizujemy od 20 sierpnia w ramach „Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych” w naszych placówkach w Olsztynie – mówi dr Tomasz Widawski z centrum diagnostycznego Affidea w Olsztynie. – Tomografia komputerowa klatki piersiowej jest obecnie najdokładniejszym badaniem pozwalającym na ocenę kondycji płuc. Jest całkowicie bezbolesna i nieinwazyjna – dodaje.

Data upowszechnienia informacji: 07.09.2018 r.
Adiustacja: H. Kropidłowski
Źródło informacji: Wydział Rozwoju Lokalnego