frontŚwiatowy Dzień Turystyki to święto obchodzone corocznie 27 września ustanowione przez wyspecjalizowaną organizację ONZ (UNWTO). Celem tego dnia jest podniesienie świadomości na temat roli turystyki w ramach społeczności międzynarodowej i pokazania, jak wpływa na społeczne, kulturowe, polityczne i ekonomiczne wartości na całym świecie.

Obchody upamiętniają przyjęcie w dniu 27 września 1970 r. statutu tej organizacji uważanego za milowy kamień w turystyce globalnej. Dzień Turystki jest świętem, który kojarzy się z ludzką aktywnością i chęcią poznania nowych zakątków w kraju i na świecie, jest również świętem dla wszystkich, którzy z urzędu lub społeczności zajmują się promocją i organizacją tej formy wypoczynku, jest też okazją do uhonorowania osób zasłużonych dla rozwoju turystyki.

Na Warmii i Mazurach obchody te zorganizowano, w bieżącym roku, w Powiecie Ostródzkim, w mieście Ostróda. Każdego roku przyświeca inne hasło, tegoroczne hasło brzmi: „Turystyka wobec cyfrowej transformacji. Organizatorami Światowych Dni Turystyki 2018 są: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz Starosta Ostródzki Andrzej Wiczkowski.

Program Obchodów Światowych Dni Turystyki

Piątek, 28 września 2018 r.

• 15:30-19:00 (zmiana godz.) Obiekty Kanału Elbląskiego - wystawa starych i nowych fotografii; Plac Tysiąclecia w Ostródzie - sala historycznego ratusza (parter)
  • 15:30-19:00 (zmiana godz.) Pokazy makiety kanałowej pochylni Oleśnica; Plac Tysiąclecia w Ostródzie - sala historycznego ratusza (parter)
  • 15:30-17:30 Pokazy wakeboardingu; wyciąg nart wodnych w Ostródzie nad Jeziorem Drwęckim
  • 15:30-18:30 Jarmark rzemiosła i produktów regionalnych - rodzinny piknik turystyczny; Plac Tysiąclecia w Ostródzie
  • 18:00-18:30 Prezentacja odbudowanego historycznego ratusza w Ostródzie; Plac Tysiąclecia w Ostródzie
  • 18:30-20:00 Koncert muzyczny zespołu "Loka"; Plac Tysiąclecia w Ostródzie

Sobota, 29 września 2018 r.

• 10:30-13:30 Pokazy makiety kanałowej pochylni Oleśnica; Plac Tysiąclecia w Ostródzie, sala historycznego ratusza (parter)
  • 10:30-12:30 Pokazy wakeboardingu; wyciąg nart wodnych nad Jeziorem Drwęckim
  • 10:30-14:30 Jarmark rzemiosła i produktów regionalnych - rodzinny piknik turystyczny; Plac Tysiąclecia w Ostródzie
  • 10:30-13:30 Ostródzka edukacyjna gra spacerowa dla młodzieży, turystów i mieszkańców miasta połączona ze zwiedzaniem Ostródy i okolic; Plac Tysiąclecia, zbiórka uczestników przy Centrum Informacji Turystycznej