frontPowiatowe obchody Dnia Strażaka odbyły się 9 maja 2015 r., w piękną, słoneczną sobotę. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostródzie. Nabożeństwo sprawowali: wojewódzki kapelan strażaków kpt. ks. Andrzej Bawirsz, ks. Jarosław Janowicz, ks. Witold Palewski – kapelani OSP oraz ks. prał. Roman Wiśniowiecki. W mszy św. uczestniczyły między innymi poczty sztandarowe oraz kompania honorowa utworzona przez strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie oraz Orkiestra Dęta OSP Turznica.

Następnie przy akompaniamencie orkiestry, poczty sztandarowe, pododdział strażaków naszego powiatu, zaproszeni goście, na czele ze starostą ostródzkim Andrzejem Wiczkowskim, burmistrzem Ostródy Czesławem Najmowiczem, wójtem gminy Ostróda Bogusławem Fijasem, Komendantem Powiatowym PSP w Ostródzie mł. bryg. Tomaszem Ostrowskim, samorządowcami powiatu ostródzkiego zaproszonymi gośćmi i rodzinami strażaków, przemaszerowali ulicami Ostródy na plac przed starostwo powiatowe w Ostródzie, gdzie odbyła się uroczysta zbiórka. Dowódca uroczystości st. kpt. Marcin Wiśniewski złożył meldunek przedstawicielowi Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Andrzejowi Olszewikowi, który dokonał przeglądu pododdziału. Z okazji święta strażackiego podniesiona została flaga państwowa i odegrany hymn Polski. Jednym z najważniejszych momentów w służbie każdego strażaka jest ślubowanie, w tym dniu złożyli je str. Sławomir Bruski i str. Artur Barszcz. Ślubowanie przyjął Komendant Powiatowy PSP w Ostródzie mł. bryg. Tomasz Ostrowski. Dzień strażaka to czas uhonorowania ciężkiej pracy strażaków, poprzez wręczenie odznaczeń, awansów w stopniu i stanowisku oraz wyróżnień indywidualnych.

Osoby wyróżnione podczas święta dnia strażaka.

tekst: mł. kpt. G. Różański, zdjęcia: P. Abczyński