ministerstwoMinisterstwo Pracy i Polityki Społecznej ogłasza ogólnopolski konkurs, którego celem jest wyróżnianie tych rozwiązań technicznych i organizacyjnych, a także opracowań naukowych, których zastosowanie przyczyni się do poprawy warunków pracy. Konkurs promuje także projekty edukacyjne i popularyzujące tematykę bezpieczeństwa oraz ochrony człowieka w środowisku pracy. Mogą w nim wziąć udział nie tylko pracodawcy, ale także pracownicy, którzy dążą do zmian w swoim miejscu pracy.

Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Naczelną Organizacją Techniczną, innymi ministerstwami, urzędami kontrolnymi, instytucjami ubezpieczeniowymi oraz partnerami społecznymi.
- Upowszechnianie innowacyjnych projektów jest niezwykle ważne. Konkurs ma wieloletnią tradycję, a zaprezentowane w nim rozwiązania poprawiły bezpieczeństwo pracy - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Nagrody przyznawane będą w następujących kategoriach:
• kategoria A – rozwiązania techniczne i technologiczne
• kategoria B – prace naukowo-badawcze
• kategoria C – przedsięwzięcia organizacyjne i edukacyjne

Poprawa bezpieczeństwa i funkcjonalności urządzeń lub technologii, osiągnięta poprawa warunków pracy oraz zakres zastosowania i możliwość upowszechnienia - to podstwawowe kryteria oceny wniosków konkursowych. Pod uwagę brane będą także efekty ekonomiczne oraz wpływ na tworzenie kultury bezpieczeństwa.

Oceny zgłoszonych wniosków konkursowych dokona Komisja konkursowa składająca się z ekspertów wyłonionych spośród organizatorów i współorganizatorów konkursu. Nagrody I, II lub III stopnia oraz wyróżnienia wręczy minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystej gali we wrześniu.

Wnioski konkursowe znajdują się na: www.ciop.pl/konkurs-bhp. Należy je przesłać do Sekretariatu Konkursu do 31 lipca 2015 r. Sekretariat prowadzi Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa, tel. 22/623-36-83, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Patronami medialnymi konkursu są: Infor.pl, Praca i Zdrowie, Przyjaciel przy Pracy, Kulturabezpieczeństwa.pl, TVP Info, Dziennik Gazeta Prawna, portalbhp.pl oraz Bezpieczenstwo Pracy - nauka i praktyka.

Regulamin .pdf