frontMimo, iż dożynki powiatowe odbywały się w tym roku po raz szesnasty, to odbyły się one w zupełnie nowej formule. W niedzielę, 13 września br., po raz pierwszy zorganizowało je starostwo powiatowe przy współorganizacji Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej z Olsztyna i współudziale wszystkich gmin powiatu - w jego stolicy - mieście Ostróda. Uroczystości zgromadziły rolników z całego powiatu oraz bogatą reprezentację polityków państwowych i samorządowych.

Święto dziękczynienia za plony rozpoczęło się uroczystą mszą dożynkową w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostródzie. Po mszy barwny korowód dożynkowy przeszedł ulicami Ostródy na plac przed Starostwem Powiatowym w Ostródzie gdzie świętowano do późnego wieczora. Uroczystości na placu rozpoczął występ zespołu pieśni i tańca „Kortowo”. Przybyłych gości przywitali gospodarze dożynek: Andrzej Wiczkowski Starosta Ostródzki, Edmund Winnicki Wicestarosta oraz przedstawiciele Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej Jan Heichel - prezes i Zofia Stankiewicz - członek zarządu izby. Plac, który na co dzień służy jako parking dla pracowników i interesantów starostwa zamienił się w miejsce, gdzie można było podziwiać bajecznie przystrojone stoiska reprezentujące gminy powiatu, szkoły rolnicze, ogrody działkowe oraz instytucje i firmy okołorolnicze. Stoiska zachwycały wyglądem i zapachem przygotowanych potraw, przeznaczonych dla wszystkich uczestników XVI Dożynek Powiatu Ostródzkiego. Rolnicy oraz pozostali dożynkowi goście mogli, w niedzielę na placu, obejrzeć nowoczesne maszyny rolnicze. Impreza zgromadziła tłumy osób odwiedzających, potwierdzając jednoznacznie słuszność inicjatywy połączenia tradycji polskiej wsi (producentów żywności) z miastem (konsumentami).

Bogaty program dożynek, poza wystąpieniami przedstawicieli władz różnych szczebli, obejmował liczne konkursy i koncerty zespołów artystycznych i ludowych. Prestiżowy konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wygrała gmina Miłakowo, otrzymując nagrodę w wysokości 500 zł. Drugie miejsce w tym konkursie zajęła gmina Małdyty, a trzecie - Gmina Ostróda. Stoiska gminne uhonorowano równorzędnie przyznając każdej gminie wyróżnienie w wysokości 500 zł. Nagrodę publiczności w wysokości 600 zł, w konkursie na najpiękniejszy wieniec ogłoszonym przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą, otrzymała gmina Ostróda. Wybrani losowo głosujący przedstawiciele publiczności również otrzymali nagrody od organizatora konkursu. Izba Rolnicza przeprowadziła na dożynkach jeszcze jeden konkurs – na najsmaczniejszą potrawę/produkt z mięsa drobiowego, który zdecydowanie wygrała gmina Dąbrówno za swoją czerninę. Dużym powodzeniem cieszył się piknik drobiowy zorganizowany również przez Warmińsko-Mazurska Izbę Rolniczą. Podczas dożynek zostały wręczone rolnikom odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”. Odznaczenia otrzymali: Krzysztof Trzeciak, Alina Michalik, Jadwiga Jarzembowska, Jarosław Brdak, Grażyna Roman. Świętowanie uprzyjemniały uczestnikom dożynek występy artystyczne zespołów ludowych z każdej gminy powiatu: „Dąbrowa” z gminy Dąbrówno, „Dybzaki” z gminy Grunwald, „Dziewczyny” z gminy Łukta, „Antonówki” z gminy Małdyty, „Warmianki” z gminy Miłakowo, „Mozaika” z gminy Miłomłyn, Eurobabki” z gmina Morąg oraz zespoły: „FART", „SERENADA" i „Piątka z plusem" z gmina Ostróda.

Finałowym punktem obchodów była zabawa taneczna, do której przygrywał zespół Smolnajt, rozgrzewając zmarzniętych już trochę gości. XVI Dożynki Powiatu Ostródzkiego zaszczycili swą obecnością, m.in.: Piotr Żuchowski – Wiceminister Kultury Dziedzictwa Narodowego i jednocześnie - Przewodniczący Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Stanisław Gorczyca – Senator Rzeczpospolitej Polskiej, posłowie na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej - Zbigniew Babalski, Władysław Mańkut a także - Gustaw Marek Brzezin – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz burmistrzowie, wójtowie i samorządowcy z powiatu ostródzkiego.

Data upowszechnienia tekstu: 16.09.2015r.
Osoba, która wytworzyła tekst: WP
Autor zdjęć: WP