2W KPP SP w Ostródzie 11 lutego odbyła się narada roczna podsumowująca działalność PSP w powiecie ostródzkim za rok ubiegły. W trakcie narady przekazano samochód ratowniczo-gaśniczy i sprzęt ratowniczy na rzecz naszej komendy.

W uroczystości udział wzięli: st. bryg. Mirosław Hołubowicz – Zastępca Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Olsztynie, Janusz Bazydło – Zastępca dyrektora wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego urzędu wojewódzkiego w Olsztynie, Edmund Winnicki – Wicestarosta Ostródzki, Wojciech Paliński – Przewodniczący Rady Powiatu Ostródzkiego, dh. Ryszard Harasim – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz burmistrzowie i wójtowie powiatu ostródzkiego, szefowie służb i instytucji współpracujących z PSP, przedstawiciele związków zawodowych oraz funkcjonariusze i pracownicy cywilni Komendy Powiatowej PSP w Ostródzie.

Komendant KPPSP, mł. bryg. Tomasz Ostrowski złożył roczny raport omawiający organizację i analizę ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu ostródzkiego w 2015 roku. Odnotowano wzrost o 20% interwencji w stosunku do roku 2014. Ogółem straż pożarna wyjeżdżała 1381 razy, 655 zdarzeń to pożary (47%), 638 to miejscowe zagrożenia (46%), 88 to alarmy fałszywe (7%).

W roku ubiegłym śmierć poniosło 15 osób, gdzie: 1 osoba zginęła w wyniku pożaru, 7 utonęło, 2 zginęły w wypadkach komunikacyjnych, a 5 na skutek innych zdarzeń. 183 osoby zostały ranne.

Po przedstawieniu raportu zaproszeni goście oraz uczestnicy narady udali się na plac alarmowy komendy, gdzie nastąpiło uroczyste przekazanie samochodu ratowniczo-gaśniczego i sprzętu ratowniczego na rzecz Komendy Powiatowej PSP w Ostródzie przez Komendanta Wojewódzkiego.

Samochód na co dzień będzie służył w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Morągu, gdzie zastąpi wysłużony wóz ratowniczo-gaśniczy Renault. Pozwoli on usprawnić dojazd i działania strażaków niosących pomoc. Ponadto na rzecz Komendy Powiatowej PSP w Ostródzie Komendant Wojewódzki przekazał: motopompę pływającą Niagara 2, 8 hełmów, 16 par rękawic specjalnych, 2 lance gaśnicze MK-700 i sprzęt nurkowy na wyposażenie Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Ostróda”. Ów grupa wzbogaciła się także o: komputery nurkowe, kompasy, latarki, maski pełnotwarzowe z modułem łączności oraz rękawice suche.

Otrzymany sprzęt pożarniczy przysłuży się do ratowania życia i zdrowia ludzkiego.

Osoba, która dostarczyła tekst: G. Różański
Autor zdjęć: P. Krzyżaniak