frontJury pod przewodnictwem Magdaleny Kumorek wybrało najciekawszy spośród prawie 30 filmików nadesłanych na konkurs organizowany w ramach programu Fundacji Orange dla szkolnych świetlic – MegaMisja. Zwycięzcą okazał się filmik dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Miłakowie. Spotkanie aktorki z dziećmi odbędzie się 8 grudnia 2016 r. i jest nagrodą w tym konkursie.

Nagrodzona realizacja to filmowa rejestracja przedstawienia teatrzyku kukiełkowego pt. "Kosmiczny kamień" zrealizowanego dla szkolnych świetlic przez dzieci – bywalców tych świetlic. Można go zobaczyć tutaj na You Tube pod adresem: http://bit.ly/2ewAzWS.

MegaMisja jest pierwszym w Polsce kompleksowym programem edukacji cyfrowej skierowanym do świetlic szkolnych i uczniów w wieku 6-10 lat. Jego cel to przygotowanie dzieci do bezpiecznego i kreatywnego korzystania z technologii cyfrowych, a zarazem wzbogacenie oferty zajęć świetlicowych. Ambasadorem inicjatywy jest właśnie aktorka Magdalena Kumorek.
Z badań Centrum Cyfrowego, Projekt: Polska wynika, że aż 97% wychowawców świetlic postrzega nowe technologie jako szansę, by uczynić naukę ciekawszą i łatwiejszą. Jednocześnie 80% z nich obawia się o bezpieczeństwo dzieci korzystających z tych technologii - stąd pomysł Fundacji Orange na MegaMisję. Odwiedziny ambasadorów w szkołach biorących udział w programie to dodatkowa atrakcja dla dzieci.
- Zaangażowałam się w program MegaMisja Fundacji Orange, ponieważ jako mama dwójki dzieci zdaję sobie sprawę, że nowe technologie i internet są doskonałym wsparciem dla rozwoju. Wszystko jednak zależy od tego, jak je wykorzystamy. MegaMisja łączy przyjemne z pożytecznym – gwarantuje zarówno świetną zabawę, jak i sporą dawkę wiedzy na temat mądrego i twórczego korzystania z nowych technologii. Takie programy trzeba wspierać – mówi Magdalena Kumorek, ambasadorka MegaMisji.

- Obecnie w programie bierze udział 350 świetlic szkolnych, obejmujących swoimi działaniami kilka tysięcy dzieci. Najmłodsi sprawnie obsługują smartfony, tablety, czy laptopy, jednak umiejętności techniczne to nie wszystko. Ważne jest świadome korzystanie z technologii, dlatego warto nauczyć dzieci ich mądrego i kreatywnego wykorzystywania. Można to zrobić poprzez zabawę w grupie, w szkolnej świetlicy, gdzie dzieci spędzają dużo czasu poza lekcjami – mówi Łucja Kornaszewska-Antoniuk z Fundacji Orange, koordynatorka programu MegaMisja.

Wychowawcy świetlic, którzy uczestniczą w programie, korzystają ze specjalnie przygotowanego portalu megamisja.pl. Znajdują się na nim gotowe scenariusze zajęć świetlicowych na temat bezpiecznego i twórczego korzystania z nowych mediów. Aby trafić w potrzeby dzieci, wyzwania te oparte są na mechanizmie gry edukacyjnej. Pojawiają się w niej animowani bohaterowie – Julka i Kuba, którzy w cyfrowym laboratorium, razem z dziećmi, łapią niesfornego psotnika. Jednocześnie poprzez zabawę uczą młodych internautów ważnych zasad obowiązujących w przestrzeni wirtualnej.

Przy realizacji wyzwań dzieci uczą się, jakie treści można publikować w internecie, jak chronić swoją prywatność i unikać niebezpieczeństw w sieci. Edukacja obejmuje również przestrzeganie etykiety i praw autorskich oraz znajdowanie wiarygodnych informacji w internecie. Najmłodsi tworzą proste grafiki, dźwięki i filmy. W programie MegaMisja Fundacja Orange stawia na współpracę między dziećmi, twórczą dyskusję w trakcie zajęć i zabawę, która przyspiesza nabywanie cyfrowych kompetencji. Dzieci, pracując w grupie i podejmując kolejne zadania w MegaMisji, zdobywają punkty, które następnie są wymieniane na nagrody pomocne w realizacji zajęć: sprzęt multimedialny, książki, materiały plastyczne, pomoce naukowe, które wzbogacą wyposażenie świetlic.

***
Magdalena Kumorek - aktorka teatralna i filmowa, związana m.in. z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, Teatrem 6 Piętro w Warszawie i Teatrem Muzycznym w Gdyni. Szerszej publiczności znana z filmów „Poranek kojota”, „Układ zamknięty”, czy serialu „Przepis na życie”. W 2014 r. Wydała płytę „Śmiercie” z muzyką do tekstów Bolesława Leśmiana.

Źródło informacji: Karolina But, Jacek Spychała
Adjustacja: H. Kropidłowski
Foto: Oficjalna strona Magdaleny Kumorek

Jeżeli macie dodatkowe pytania, dzwońcie i piszcie.
Kontakt:
Jacek Spychała