wyróżnieni uczniowieW Bolesławcu zorganizowany został obóz szkoleniowy prowadzony przez 23 Śląski Pułk Artylerii oraz Stowarzyszenie 62 Kompanii Specjalnej COMMANDO. W szkoleniu tym wzięli udział uczniowie klasy I LW z Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Petöfi pod opieką majora Piotra Jurasia i Ewy Trzebiatowskiej-Maciejko.

W trakcie obozu, który odbywał się w dniach 8-12 maja 2017 uczniowie odbyli szkolenie ogólnowojskowe, strzeleckie, taktyczne oraz z ogólnej sprawności fizycznej. Wśród realizowanych zagadnień były m.in. elementy musztry indywidualnej i zespołowej, szkolenie strzeleckie, taktyka, pokonywanie ośrodka sprawności fizycznej, szkolenie inżynieryjo- saperskie. Młodzież została zapoznana z podstawowymi elementami wspinaczki górskiej, a przede wszystkim zakładaniem węzłów i zabezpieczeń. Umiejętności te prezentował i ćwiczył z uczniami zaproszony żołnierzz AGAT-u. W godzinach wieczornych młodzież doskonaliła umiejętności pływania na bolesławieckim basenie. Uczniowie przeszli egzamin roczny sprawności fizycznej, który jest przewidziany dla kadry. Uczestniczyli też w turnieju strzeleckim z broni długiej pneumatycznej.

Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali certyfikat ukończenia szkolenia w zakresie zajęć wojskowych i szkolenia wodnego.

Tekst i foto: Ewa Trzebiatowska-Maciejko