sciezka2_copy statek_przy_molo_copy panorama_copy porownanie_copy

61Wyjątkową uwagę przykuwa tu Kanał Ostróda-Elbląg, którego urządzenia hydrotechniczne, a szczególnie pochylnie - stanowią zabytek światowej klasy. Po ponad 150 latach niemal nieprzerwanego funkcjonowania urządzenia te poddano gruntownej rewitalizacji, dzięki której, od sezonu 2015 znów niezawodnie mogą służyć turystom i wodniakom. 

Nigdzie na świecie nie znajdziemy obecnie takiej, w pełni sprawnej, maszynerii napędzanej kołami wodnymi, która dźwiga ponad sześćdziesięciotonowe statki na stumetrową górę po suchym lądzie. Choć urządzenia te budowano przed ponad 155 laty dla transportu gospodarczego - funkcjonują z powodzeniem do dziś, służąc turystom i wodniakom. Ten XIX wieczny cud techniki to pięć pochylni służących pokonaniu niemal 100-metrowej różnicy poziomów wód między mazurskim Jeziorem Pniewo, a żuławskim - Druzno oraz 4 śluzy: „Ostróda”, „Ruś”, „Zielona” i „Miłomłyn”. Przeprawa statków po suchym lądzie na trasie kanału dostarcza niezapomnianych wrażeń zarówno ze względów techniczno-architektonicznych jak i przyrodniczych.

Żegluga Ostródzko-Elbląska z Ostródy jest armatorem białej floty, pływającej po tym zabytkowym szlaku. Kanał posiada również swoje lokalne odgałęzienia: z Ostródy do Starych Jabłonek i z Miłomłyna do Iławy. Na terenie powiatu znajdują się wszystkie 4 śluzy należące do systemu. One również służą pokonaniu różnic poziomów wody. Główny projektant i budowniczy tego systemu kanałów - G. J. Steenke - wypróbował tu jeszcze jeden sposób pokonania różnicy poziomów wody poprzez przekopanie kanału w sztucznie usypanej grobli w poprzek jeziora Karnickiego. W ten sposób lustro wody kanału znajduje się o dwa metry wyżej od poziomu w jeziorze. Umożliwiło to żeglugę na odcinku Miłomłyn - Iława.

W 2007 r. „Rzeczpospolita” zorganizowała plebiscyt na siedem cudów Polski, w którym Kanał Ostróda-Elbląg został jednym z nich. Ze względu na zabytkowy charakter urządzeń, w 2011 r. Prezydent RP nadał kanałowi miano pomnika historii. Zespół pochylni kanałowych aspiruje ponadto do listy światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Galeria: Kanał Ostróda-Elbląg

Oświata link

Oświata Kultura i Sport

Z życia szkół i placówek
Doradztwo zawodowe
Profilaktyka szkolna
Warmińsko-Mazurskie dni rodziny
Wykaz szkół i placówek oświatowych

linkuje cały box

Rozwój lokalny

Perspektywa finansowa 2014-2020
Zrealizowane projekty 2007-2013
Dokumenty strategiczne

Strefa interesanta link

Strefa Interesanta

Powiatowy Rzecznik Konsumetów
PCPR
Powiatowy Urząd Pracy
Konsultacje Społeczne
Poradnik Interesanta

 bip logo 2

Powiat społecznościowy

Dołącz do nas i Ty!

logo ranking 2015

  zwiazek powiatow

WARMIA

zlot

szesnastka

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. RODO Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Szanowni Państwo,
Informujemy, że Starostwo Powiatowe w Ostródzie na swoich stronach internetowych i społecznościowych oraz w drukowanych publikatorach umieszcza zdjęcia oraz materiały filmowe, dokumentujące różnego rodzaju imprezy i wydarzenia publiczne, kulturalne, sportowe, rekreacyjne, społeczne itp., dotyczące realizacji przez Powiat Ostródzki jego zadań i projektów, na których uwidaczniane są wizerunki osób uczestniczących w takich wydarzeniach.
Z uwagi na obowiązujące przepisy o ochronie danych osobowych i spoczywający na Starostwie Powiatowym w Ostródzie (jako administratorze przetwarzającym dane osobowe obejmujące wizerunek osób fizycznych) obowiązek przetwarzania takich danych osobowych zgodnie z prawem, informujemy, że przysługuje Państwu prawo zwrócenia się do administratora z żądaniem usunięcia każdego materiału, na którym został utrwalony Państwa wizerunek lub jego zmodyfikowania w kierunku uniemożliwiającym Państwa identyfikację, jeżeli nie wyrażacie Państwo zgody na jego przetwarzanie i przechowywanie. Z żądaniem takim możecie Państwo zwrócić się listownie lub drogą elektroniczną na adresy powszechnie dostępne na stronach internetowych Starostwa Powiatowego w Ostródzie.