2015 lipca 1410 r. to bez wątpienia jedna z najbardziej znanych dat polskiej historii. Na Polach Grunwaldu połączone siły Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego starły się z elitą wojsk Zakonu Krzyżackego wspartą przez ciężkozbrojne rycerstwo z całej Europy Zachodniej. Okolice wiosek Grunwald, Łodwigowo i Stębark to teren pofałdowany, przecięty strumieniem i obfitujący w jeziora oraz wzgórza o sporej wysokości, ale łagodne w spadku i przedzielone dolinami.

Obszar częściowo zalesiony i porośnięty rozłożystymi dębami wzdłuż dróg ze Stębarka do Łodwigowa. W roku 1410 roślinność była jeszcze bogatsza niż obecnie, a ukształtowanie terenu nie pozwalało zorientować się co do jakości i ilości wojsk przeciwnika, które były niewidoczne. Pole bitwy, jako nadające się znakomicie do przeprowadzania niespodziewanych manewrów i przygotowywania zasadzek, wybrał Ulrich von Jungingen. Król Jagiełło, który z Witoldem i towarzyszącymi mu rycerzami objeżdżał okolicę rankiem 15 lipca, ocenił pole przyszłej bitwy jako wyjątkowo niewygodne, stąd postanowił poczekać z rozpoczęciem batalii do południa, kiedy słońce dokuczy krzyżakom, szczelnie zakutym w stalowe zbroje. W obawie przed tym, Wielki Mistrz Zakonu wysłał posłów (heroldów) do króla polskiego by rozpoczęcie bitwy przyspieszyć.

„(…)
- Mistrz Ulryk - rzekł pierwszy herold - wzywa twój majestat, panie, i księcia Witolda na bitwę śmiertelną i aby męstwo wasze, którego wam widać brakuje, podniecić, śle wam te dwa nagie miecze. To rzekłszy, złożył miecze u stóp królewskich. (…)
… wysunął się drugi herold z gryfem na tarczy i tak przemówił:
- Mistrz Ulryk kazał wam też oznajmić, panie, iż jeśli skąpo wam pola do bitwy, to się z wojskami wam ustąpi, abyście nie gnuśnieli w zaroślach. (…) Ostatnie nadzieje Jagiełły rozwiały się jak dym. Spodziewał się poselstwa zgody i pokoju, a tymczasem było to poselstwo pychy i wojny.
Więc wzniósłszy załzawione oczy do góry, tak odrzekł:
- Mieczów ci u nas dostatek, ale i te przyjmuję jako wróżbę zwycięstwa, którą mi sam Bóg przez wasze ręce zsyła. A pole bitwy On także wyznaczy. Do którego sprawiedliwości ninie się odwołuję, skargę na moją krzywdę i waszą nieprawość a pychę zanosząc - amen.”
(…) (po bitwie)
„Litwini przynieśli skłute sulicami, pokryte kurzem i posoką ciało wielkiego mistrza Ulryka von Jungingen i położyli je przed królem, a ów westchnął żałośnie i spoglądając na ogromne zwłoki leżące na wznak na ziemi, rzekł:
- Oto jest ten, który jeszcze dziś rano mniemał się być wyższym nad wszystkie mocarze świata.
Za czym łzy poczęły mu spływać jak perły po policzkach i po chwili ozwał się znowu:
- Ale że śmiercią walecznych poległ, przeto sławić będziem jego męstwo i godnym chrześcijańskim uczcimy go pogrzebem.
(…)”

Henryk Sienkiewicz, „Krzyżacy” (z opisu bitwy pod Grunwaldem)

Przytoczone tu fragmenty powieści polskiego noblisty jakże wymownie puentują to wielkie wydarzenie historyczne sprzed ponad 600 lat, największej średniowiecznej bitwy Europy – jakim była BITWA POD GRUNWALDEM.

Bój trwał ponad sześć godzin i skończył się przed zachodem słońca. Przewagę na polu miały praktycznie cały czas wojska dowodzone przez polskiego króla. Miażdżące zwycięstwo wojsk polsko-litewskich złamało potęgę Zakonu i przeszło do historii jako jedno z najwspanialszych zwycięstw oręża polskiego.

Rozgromienie potęgi krzyżackiej w tej batalii przez wojska polsko-litewskie pod wodzą polskiego króla Władysława Jagiełły spowodowało ogromne militarno-polityczne reperkusje i w zasadniczy sposób wpłynęło na dalsze losy i historię Europy.

Jako że GRUNWALD leży w POWIECIE OSTRÓDZKIM, serdecznie zapraszamy do nas na rekonstrukcje tego wielkiego epizodu historii, w okolicach 15 lipca każdego roku. To historyczne miejsce można zwiedzać przez cały rok. Obecnie znajduje się tu strzelisty pomnik i muzeum bitwy, w którym można podziwiać haftowaną replikę obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” o zbliżonych do oryginału wymiarach.

Galeria: Bitwa pod Grunwaldem