frontW miejscu największej bitwy średniowiecznej Europy od 13 do 17 lipca obchodzono Dni Grunwaldu. Entuzjaści rekonstrukcji historycznych, bractwa oraz zakony rycerskie mogły wspólnie uczestniczyć w tym wydarzeniu. Wszyscy obecni byli świadkami odtwarzania historii - zaczynając od zakładania obozu rycerskiego poprzez jarmark rzemieślników aż po samą inscenizację bitwy.

W inscenizacji, którą obejrzało blisko 65 tys. osób, uczestniczyło ok. 1200 rekonstruktorów historycznych, przedstawiających kluczowe sceny z wydarzenia sprzed 606 lat.

Tradycyjnie na Wzgórzu Pomnikowym miał miejsce apel grunwaldzki z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego oraz drużyn harcerskich. Samorząd Powiatu Ostródzkiego reprezentowali: Starosta Ostródzki Andrzej Wiczkowski oraz Wicestarosta Edmund Winnicki. Walory naszego powiatu prezentowali pracownicy Wydziału Promocji na specjalnym stoisku nieopodal pomnika, skupiając zainteresowanie uczestników inscenizacji. Pod pomnikiem podczas uroczystości na Polach Grunwaldzkich kwiaty złożył także Minister Obrony Narodowej – Antoni Macierewicz.

Pola Grunwaldzkie odwiedziła również delegacja samorządowa z partnerskiego Województwa Usti nad Łabą z Czech, która gościła w powiecie na zaproszenie Starosty Ostródzkiego. Członkowie delegacji byli pod wielkim wrażeniem zarówno samej inscenizacji bitwy jak i ilości osób, które odwiedziły Pola Grunwaldzkie.

Źródło informacji: Błażej Banaszkiewicz
Foto: Wydział Promocji