Drukuj

ciotka franukowa i wincukW Ostródzie, z okazji imienin Kazimierza już po raz dziewiętnasty hucznie obchodzono Ostródzkie Kaziuki Wileńskie. Obchody rozpoczęły się w niedzielę, 26 lutego 2016 r., symbolicznym zapaleniem zniczy przed tablicą poświęconą Mieczysławowi Czerniawskiemu, w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostródzie. Zebranym towarzyszył sztandar Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Tradycja corocznego świętowania Ostródzkich Kaziuków Wileńskich cieszy się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczą licznie przybyli mieszkańcy miasta i powiatu ostródzkiego.

Zgromadzeni wzięli udział w intencjonalnej mszy świętej, po której przemaszerowano ulicami Czarnieckiego i Kościuszki do hali sportowo-widowiskowej Ostródzkiego Centrum Sportu i Rekreacji, gdzie miały miejsce główne Kaziukowe uroczystości. Orszak otwierał jadący na koniu Święty Kazimierz - Patron Polski i Litwy, powóz konny oraz poczet sztandarowy.
 
W hali, gdzie zakończył się przemarsz orszaku, na gości czekał Jarmark Kaziukowy z degustacją potraw wileńskich, ze stoiskami z Wilna, z palmami wileńskimi oraz garncarką z Glincyszek. Tu można było obejrzeć i nabyć wyroby rękodzieła. Uroczystość uświetniły występy kapeli „Ostródzianie” oraz koncert gości zagranicznych - Zespołu Pieśni i Tańca „Solczanie”. Prowadzenie części artystycznej uroczystości powierzono znanemu duetowi Ciotce Franukowej i Wincukowi, w których wcielili się Anna Adamowicz i Dominik Kuziniewicz.
 
W uroczystościach uczestniczyli m.in.: gospodarze wydarzenia Starosta Ostródzki Andrzej Wiczkowski, Burmistrz Miasta Ostróda Czesław Najmowicz, Przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Pani Regina Sajewska, Wiceprzewodniczący Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Pan Mieczysław Jędral, proboszcz Parafii pw. NPNMP ksiądz Dziekan Roman Wiśniowiecki oraz goście: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Sławomir Sadowski.
 
Tradycja Kaziuków jest bardzo stara i sięga aż XVII wieku. W 1636 roku przeniesiono relikwie księcia Kazimierza Jagiellończyka, do kaplicy ufundowanej przez Zygmunta II i Władysława IV i z tą uroczystością historycy wiążą początek jarmarku. Współczesny oryginalny Jarmark Kaziukowy to kiermasz trwający aż trzy dni, odbywający się w wielu miastach, nie tylko w Wilnie i nie tylko na Litwie, ale również w Grodnie na Białorusi czy w Polsce, w Poznaniu, Szczecinie, Białymstoku i oczywiście w Ostródzie
 
Obowiązkową pozycją do nabycia podczas wszystkich Kaziuków są piernikowe serca, wiklinowe kosze oraz inne wyroby z drewna i wikliny a także wielkanocne palmy. W Ostródzie Kaziuki odbyły się w tym roku już po raz dziewiętnasty.
 
1
1
1
1
1
Żródło informacji: Wydział Promocji
Zdjęcia: Wydział Promocji