11 marca od godz. 16:00 w Centrum Użyteczności Publicznej, przy ulicy Jana III Sobieskiego 9, odbyła się gala „Ośmiu Wspaniałych”, poświęcona wyłonieniu i wyróżnieniu 8 najbardziej aktywnych społecznie młodych ludzi z Powiatu Ostródzkiego, którym zostały przyznane tytuły „Wspaniały Powiatu Ostródzkiego”. Laureat konkursu będzie reprezentować Powiat Ostródzki w XXI Ogólnopolskim Samorządowym Konkursie Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”.Gospodarzem gali był Starosta Ostródzki Andrzej Wiczkowski.

Organizatorami imprezy Gimnazjum im. Żołnierza Polskiego w Durągu reprezentowane przez dyrektor szkoły Grażynę Lipińską oraz Wydziału Kultury, Sportu i Organizacji Pozarządowych Powiatu Ostródzkiego reprezentowany przez naczelnik Jolantę Dakowską.

Gośćmi uroczystości były osoby reprezentujące władze samorządowe powiatu i miasta Ostródy, pełnomocnik Marszałka Województwa Warmińsko–Mazurskiego ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Joanna Glezman, dyrektorzy szkół, nauczyciele, przedstawiciele organizacji pozarządowych, opiekunowie wolontariatu, rodzice nominowanych wolontariuszy, przyjaciele idei wolontariatu.

Myślą przewodnią gali były słowa Gandthi’ego „Najlepszą drogą do odnalezienia samego siebie jest zagubienie się w służeniu innym”.
Nominowanymi do XIII Edycji Konkursu byli:
• Dominika Dymczyk, Natalia Laskowska i Paulina Lendzioszek z Gimnazjum im. Żołnierza Polskiego w Durągu;
• Julia Kłosowska z Publicznego Gimnazjum w Dąbrównie;
• Karolina Pniewska i Julia Potaś ze Wspólnoty "Wiara i Światło" przy parafii Św. Franciszka z Asyżu w Ostródzie;
• Aleksandra Miazga z Zespółu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Miłakowie;
• Milena Sochocka z Zespołu Szkół im. S. Staszica w Ostródzie;
• Aleksandra Kupczyk i Aleksandra Olga Ohirko z Zespołu Szkół Licealnych w Morągu;
• Aleksandra Dams z Zespołu Szkół Salezjańskich w Ostródzie;
• Aleksandra Chorążewicz i Oliwia Chorążewicz z Zespołu Szkół w Lipowie;
• Paulina Stecewicz z Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. 9 Drezdeńskiej Brygady Artylerii w Morągu;
• Patryk Marchlewski z Zespołu Szkół Rolniczych W. Witosa w Ostródzie.

Z 15 nominowanych wyłoniono „Ośmiu Wspaniałych”. Wyboru ósemki dokonało Jury Konkursu w składzie:
- ks. Paweł Sufleta, Proboszcz Parafii pw. Św. Jana Bosko w Ostródzie,
- Irena Anna Rubczewska, Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Olsztynie, - Bożena Janowicz, Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Ostródzie,
- Anna Gazda, Wicedyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno–Edukacyjno–Wychowawczego Polskiego Stowarzyszenia Na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, koło w Ostródzie,
- Stanisław Makowski, Kierownik Biura Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Ostródzie,
- Grzegorz Kastrau, Radny Rady Powiatu w Ostródzie,
- Jolanta Dakowska, Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Współpracy z Sektorem Pozarządowym Starostwa Powiatowego w Ostródzie.

Decyzją jury „Wspaniałymi Powiatu Ostródzkiego” za swoje dokonania zostali:
Oliwia Chorążewicz, Aleksandra Dams, Aleksandra Kupczyk, Natalia Laskowska, Patryk Marchlewski, Aleksandra Miazga, Aleksandra Olga Ohirko i Milena Sochocka.

Laureatką XIII edycji Powiatowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” została Aleksandra Dams z Zespołu Szkół Salezjańskich w Ostródzie i ona będzie reprezentować Powiat Ostródzki w XXI Ogólnopolskiej Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”.

Po ceremoniach wyróżnienia, wręczenia nagród, dyplomów, serdeczne podziękowania zostały skierowane do rodziców, opiekunów, dyrektorów szkół, nauczycieli, przedstawicieli organizacji pozarządowych, za przygotowanie wolontariuszy do konkursu, za promowanie idei wolontariatu.

Na zakończenie gali został odśpiewany hymn Fundacji „Świat na Tak”, organizatora Ogólnopolskiego Konkursu „Ośmiu Wspaniałych” w Warszawie.

Nagrody dla nominowanych ufundował Starosta Ostródzki Andrzej Wiczkowski, Marszałek Województwa Warmińsko–Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, dyrektor Zachodniomazurskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Marlena Rogowska, prezes Stowarzyszenia Miłośników Szeląga, Grażyna Wrona.
Uroczystość uświetnił występ wolontariuszy Gimnazjum im. Żołnierza Polskiego w Durągu pt. „Zagubić się w służeniu innym…”, pod opieką artystyczną Doroty Bierć. Program artystyczny obejmował następujące utwory literackie i muzyczne:
- „Czasem nagle smutniejesz” Adama Ziemianina,
- „Szczęście” Bolesława Leśmiana,
- „Nie brooklyński most Edwarda Stachury,
- miniatura fortepianowa „Dla Elizy” Ludwiga van Beethovena,
- „Preludium e-moll op.28 nr 4” Fryderyka Chopina,
- „Wiosenna pieśń radości” z repertuaru kabaretu POTEM.

Uroczystość zakończyła się wspólnym poczęstunkiem, który przygotowali pracownicy Gimnazjum.
Organizatorzy już dziś zapraszają wszystkich zainteresowanych na XXI Ogólnopolską Galę Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” w Ostródzie, która odbędzie się 12-14 czerwca 2015 r. w Ostródzie.

Wydział Kultury, Sportu i Współpracy z Sektorem Pozarządowym

mt_gallery:7.jpg