frontZ inicjatywy Starosty Ostródzkiego, dnia 2 maja 2018 r., na dziedzińcu ZSZ. im. S. Petӧfi odbyła się uroczystość Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Przybyłych gości i poczty sztandarowe powitał Dyrektor Henryk Rybacki, a następnie - przy dźwiękach Hymnu Narodowego nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt. Tegoroczne obchody Dnia Flagi RP wpisały się w Ostródzkie Obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Podczas uroczystości młodzież z ostródzkich szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowała chorągwie (m. in. Rzeczypospolitej, Powstania Styczniowego, Rzeczypospolitej według wzoru z 1919r, Chorągiew Wielka Królestwa Polskiego, Sztandar Wojsk Polskich Królestwa Kongresowego) oraz odczytała ich rys historyczny. Zebrani goście wysłuchali również historii i znaczenia naszego narodowego symbolu, a gospodarz Starosta Ostródzki Andrzej Wiczkowski dokonał symbolicznego przekazania Flagi Narodowej delegacji Zespołu Szkół Licealnych w Morągu.

W obchodach uczestniczyli również: Gustaw Marek Brzezin - Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Stanisław Orzechowski – przedstawiciel Wojewody Warmińsko – Mazurskiego, Czesław Najmowicz - Burmistrz Ostródy, dyrektorzy i uczniowie szkół oraz placówek oświatowych, Tomasz Ostrowski Komendant PPSP w Ostródzie, Krzysztof Bilicki – zastępca Komendanta KPP w Ostródzie, Andrzej Basak - komendant WKU w Ostródzie, a także przedstawiciele Związku Kombatantów RP i BWP w Ostródzie na czele z jego prezesem Andrzejem Kołodziejskim, przedstawiciele ZŻWP (koła nr 5 w Ostródzie), oraz liczni goście oraz mieszkańcy powiatu.

Obecni na uroczystości harcerze rozdali uczestnikom pamiątkowe „biało-czerwone” chorągiewki oraz kotyliony. Całe obchody zamknął efektowny pokaz musztry paradnej wykonanej przez uczniów klas mundurowych.

Data publikacji: 02.05.2018 r.
Źródło informacji: Wydział Oświaty, Kultury i Sportu
Autor zdjęć: Wydział Oświaty, Kultury i Sportu