frontTegoroczne Powiatowe Obchody Dnia Strażaka odbyły się 5 maja w Ostródzie, w tonie jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Święta koncelebrowaną w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Najświętszą Ofiarę sprawowali: ks. prał. Roman Wiśniowiecki, o. gwardian Robert Wołyniec, ks. Stanisław Marczak oraz ks. Jarosław Janowicz, ks. Witold Palewski i ks. Piotr Miśkowicz – kapelani OSP. Uroczystości zorganizowano przy wydatnym zaangażowaniu Starosty Ostródzkiego Andrzeja Wiczkowskiego.

Podniosły charakter Mszy Świętej nadawała obecność pocztów sztandarowych reprezentujących wszystkie gminy naszego powiatu oraz strażacka asysta służby liturgicznej ołtarza. Oprawę zapewniła Orkiestra Dęta OSP Turznica. Następnie przy akompaniamencie orkiestry, poczty sztandarowe oraz pododdział strażaków naszego powiatu przemaszerowały ulicami Ostródy na plac przed starostwo powiatowe w Ostródzie, gdzie odbył się uroczysty apel. W przemarszu uczestniczyli również zaproszeni goście, na czele z Marszałkiem województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawem Markiem Brzezinem, Starostą Ostródzkim Andrzejem Wiczkowskim, przedstawicielem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Stanisławem Orzechowskim, Burmistrzem Ostródy Czesławem Najmowiczem, Zastępcą Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Robertem Flicińskim, Komendantem Powiatowym PSP w Ostródzie bryg. Tomaszem Ostrowskim, Prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP dh Ryszardem Harasimem, samorządowcami powiatu ostródzkiego, przedstawicielami służb mundurowych oraz rodzinami strażaków. W przemarszu uczestniczyli także zaprzyjaźnieni niemieccy strażacy z Osterode am Harz. Dowódca uroczystości st. kpt. Marcin Wiśniewski złożył meldunek bryg. Flicińskiemu, który dokonał przeglądu pododdziału. Z okazji święta strażackiego podniesiona została flaga państwowa i odegrany hymn Polski. Dzień strażaka to czas uhonorowania ciężkiej pracy strażaków, poprzez wręczenie odznaczeń, awansów w stopniu i stanowisku oraz wyróżnień indywidualnych.

Z okazji święta dnia strażaka wyróżnieni zostali:

1. Brązową Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej -

• Czesław Najmowicz – Burmistrz Ostródy,
  • mł. bryg. Katarzyna Kazimierczyk,
  • ogn. Paweł Jakusik,
  • st. ogn. Mariusz Nycz,
  • ogn. Marek Sydorczyk,
  • ogn. Marek Waszkiewicz;

2. Złotym Znakiem Związku OSP RP - dh Józef Walkowiak;
3. Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa - kpt. Grzegorz Różański;
4. Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa -

• nadkom. Marcin Danowski – Komendant Powiatowy Policji w Ostródzie,
  • ogn. Marcin Grabarz,
  • dh Zbigniew Tomczyk,
  • kpt. Daniel Szczesny;

5. Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa -

• mł. kpt. Damian Ahmad,
  • st. sekc. Szymon Dreszler;

6. Awanse w stopniu:

• na stopień brygadiera - mł. bryg. Adam Zaręba,
  • na stopień młodszego brygadiera - st. kpt. Katarzyna Kazimierczyk,
  • na stopień kapitana - mł. kpt. Bogdan Grzymowicz, mł. kpt. Daniel Szczęsny, mł. kpt. Łukasz Zaniewski;
  • na stopień starszego aspiranta - asp. Damian Koch,
  • na stopień aspiranta sztabowego - st. asp. Janusz Markowski,
  • na stopień starszego aspiranta - asp. Grzegorz Brynda,
  • na stopień aspiranta - mł. asp. Piotr Czubak, mł. asp. Krzysztof Harasimowicz;
  • na stopień starszego ogniomistrza - ogn. Mariusz Nycz,
  • na stopień ogniomistrza - mł. ogn. Marcin Grabarz, mł. ogn. Wiktor Marchlewicz, mł. ogn. Sebastian Szydłowski, mł. ogn. Daniel Waszkiewicz;
  • na stopień młodszego ogniomistrza - st. sekc. Arkadiusz Blajda, st. sekc. Łukasz Kornatowicz, st. sekc. Maciej Kowalczyk, st. sekc. Tomasz Marszeleweski
  • na stopień starszego sekcyjnego - sekc. Szymon Dreszler, sekc. Jan Hnitecki, sekc. Kamil Kopyczyński, sekc. Szymon Łabudziński, sekc. Radosław Marchlewicz, sekc. Grzegorz Żeberek;
  • na stopień sekcyjnego - st. str. Artur Barszcz,
  • na stopień starszego strażaka - str. Rafał Horbacz, str. Marcin Karczewski

7. Awanse stanowiskowe:

• Zastępca dowódcy JRG - kpt. Bogdan Grzymowicz,
  • Dowódca zmiany - kpt. Daniel Szczęsny,
  • Zastępca dowódcy zmiany - mł. kpt. Damian Ahmad, mł. kpt. Oliwer Eszer, mł. kpt. Łukasz Kowalski, mł. kpt. Mateusz Pawlaczyk;
  • Starszy inspektor - mł. asp. Arkadiusz Stępka,
  • Operator sprzętu specjalnego - mł. ogn. Grzegorz Kudła,
  • Starszy Ratownik – Kierowca - mł. ogn. Arkadiusz Blajda, mł. ogn. Tomasz Marszelweski, mł. ogn. Wiesław Oryl;
  • Ratownik – Kierowca - sekc. Marcin Kędzierski, sekc. Karol Rogoziński;
  • Ratownik - sekc. Tomasz Długiński i sekc. Karol Fafiński