front„Partnerstwo na rzecz realizacji praw osób z niepełnosprawnościami wśród administracji publicznej województwa Warmińsko-Mazurskiego” to tytuł projektu zrealizowanego przez Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych (W-MSON) oraz Federację Organizacji Socjalnych Województwa W-M (fosa). W w środę, 18 lipca 2018 r., w gabinecie Starosty Ostródzkiego, podpisano raport końcowy dot. realizacji tego projektu. Dokument parafowali: Andrzej Wiczkowski - Starosta Ostródzki oraz Marek Skaskiewicz - Wiceprezes W-MSON i dr Dariusz Śledź - Koordynator Personelu Monitoringowego. Koordynatorem projektu było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR), kierowane przez Tomasza Podsiadło.

W projekcie uczestniczyły: Starostwo Powiatowe, Powiatowy Urząd Pracy, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Liceum Ogólnokształcące nr 1 oraz Powiatowa Biblioteka Publiczna, należąca do Zespołu Placówek Pedagogicznych w Ostródzie.
- Z ogromnym zadowoleniem przyjęliśmy zaproszenie do udziału w Projekcie, chcąc tym samym sprawdzić co można jeszcze ulepszyć i usprawnić, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły samodzielnie funkcjonować i w pełni korzystać ze świadczonych usług - mówi Andrzej Wiczkowski Starosta Ostródzki.
Monitoring w obszarach objętych projektem pokazał, że mimo wcześniej przeprowadzonych działań na rzecz wyrównywania szans i likwidacji dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami, w dalszym ciągu istnieją pola wymagające poprawy i ulepszenia. Jak wynika z raportu, pilnym zadaniem rekomendowanym do wdrożenia w terminie do 15 września 2018 r., jest dla Starostwa Powiatowego w Ostródzie wyróżnienie punktu informacji, mieszczącego się w kancelarii ogólnej, wizulanymi elementami architektury wnętrza oraz wyposażenie go w różne materiały informacyjne dla niepełnosprawnych.
- Na wdrożenie wymienionych wyżej, jak i tych pozostałych - wskazanych w raporcie końcowym - rekomendacji, mamy cztery lata, oczywiście w miarę posiadanych środków finansowych. Niemniej jednak, ja z mojej strony zrobię wszystko, aby osoby z niepełnosprawnościami nie musiały czekać tak długo na wprowadzenie usprawnień mających na celu ich samodzielne funkcjonowanie w przestrzeni publicznej, gdyby było inaczej nasz udział w projekcie byłby zupełnie bezprzedmiotowy - dodaje Starosta Ostródzki.
Wśród wymienionych na spotkaniu innych rekomendacji dotyczących wszystkich jednostek biorących udział w tym projekcie omówiono dwie najważniejsze. Pierwszą jest zamontowanie automatycznie otwierających się drzwi wejściowych, które umożliwią korzystanie bez barier z przestrzeni instytucji. Druga służy zapewnieniu bezpieczeństwa osobom z niepełnosprawnością wzroku, przebywającym na terenie placówki poprzez oznaczenie dróg ewakuacyjnych za pomocą alfabetu Braille’a lub systemu wypukłych znaków.
Poza działaniami dotyczącymi poprawy bazy infrastrukturalnej, Powiat Ostródzki rozpoczął realizację programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” - na podstawie porozumienia zawartego z Ministerstwem Edukacji Narodowej w Warszawie, 27 listopada 2017 r.  Już 75% wszystkich instytucji uprawnionych do wdrożenia programu skorzystało z tej oferty ministerialnej. Mamy nadzieję, że pozostałe 25% jednostek dostrzeże wymierne korzyści płynące z tego rządowego programu, ukierunkowanego na wczesne wspomaganie rozwoju dziecka i jego rodziny, borykających się z niepełnosprawnościami i jeszcze w tym roku przystąpią do jego realizacji. Wiodącym ośrodkiem koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczym tego zadania jest Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Ostródzie, wchodząca w skład Zespołu Placówek Pedagogicznych w Ostródzie.

Tekst/Foto: B.Banaszkiewicz
adjustacja: H. Kropidłowski