frontKomenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej (PSP) w Ostródzie, 7 lutego 2019 r., w sali konferencyjnej własnej siedziby, na rocznej naradzie podsumowała swoją działalność w 2018 r. Bilans minionego roku zawierał, m.in., charakterystykę i ocenę realizacji zadań i działań ratunkowych, gaśniczych i bojowych sekcji i jednostek straży zawodowej i ochotniczej, kondycji i stopnia gotowości, wyposażenia w sprzęt i środki techniczne pododdziałów i komórek organizacyjnych. Roczne sprawozdanie przedstawił Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie – bryg. Tomasz Ostrowski.

Roczny raport strażacki zawiera wiele liczb i statystyk, a oto niektóre z nich:
  • nad bezpieczeństwem mieszkańców powiatu czuwało 90 strażaków zawodowych oraz 800 strażaków ochotników z 49 jednostek, rozlokowanych w całym powiecie i uprawnionych do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych,
  • w 2018 roku strażacy brali udział w 1261 rożnego rodzaju zdarzeniach, a liczba interwencji zmniejszyła się o 68 w porównaniu z rokiem 2017,
  • do 530 zwiększyła się liczba pożarów w stosunku do roku poprzedniego, w tym - 8 pożarów budynków mieszkalnych,
  • do pożarów sadzy w przewodach kominowych strażacy musieli wyjeżdżać aż 86 razy,
  • w wyniku pożarów w naszym powiecie w minionym roku śmierć poniosły 2 osoby,
  • w wypadkach drogowych zostało poszkodowanych 420 osób, a 25 poniosło śmierć,
  • ponadto odnotowano aż 129 fałszywych alarmów.
Ponad to, komendant przedstawił zakres współpracy z ochotniczymi strażami pożarnymi, które w minionym roku uzyskały pokaźne środki finansowe z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Sprawiedliwości i KG PSP.

Uzupełniając sprawozdanie roczne, kpt. Rafał Napiórkowski – Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Ostródzie, zreferował między innymi przebieg największego miejscowego zagrożenia w 2018 roku – zabezpieczenia ewakuacji mieszkańców Morąga na czas wydobycia i transportu niewybuchów z okresu II Wojny Światowej. Działania te prowadziło 21 zastępów pożarniczych, 93 strażaków. Po raz pierwszy w historii, akcją w naszym powicie dowodził Komendant Główny PSP gen. brygadier Leszek Suski.

Zastępca Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP - bryg. Robert Fliciński, z uznaniem zaakcentował, że ostródzka Komenda Powiatowa PSP jest jedną z najlepszych w województwie. Starosta Ostródzki Andrzej Wiczkowski zaakcentował, że strażacy KP PSP Ostróda reprezentują i spełniają w swojej dziedzinie najwyższe standardy realizacji zadań. Podkreślił również, że współpraca na linii samorząd – komenda powiatowa PSP – ochotnicze straże pożarne w powiecie ostródzkim ma charakter modelowy, za co wszystkim strażakom należą się serdeczne podziękowania. Do tych podziękowań dołączył się także dh Ryszard Harasim – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

W naradzie uczestniczyła także Beata Mazur – Przewodnicząca Rady Powiatu oraz burmistrzowie i wójtowie powiatu ostródzkiego, szefowie służb i instytucji współpracujących z PSP, przedstawiciele związków zawodowych oraz funkcjonariusze i pracownicy cywilni komendy.

Źródło informacji i zdjęcia: kpt. Grzegorz Różański
Adjustacja: H. Kropidłowski