XXI Kaziuki WileńskieW Ostródzie, z okazji imienin Kazimierza już po raz XXI hucznie obchodzono Ostródzkie Kaziuki Wileńskie. Obchody rozpoczęły się w niedzielę, 17 lutego 2019 r., symbolicznym zapaleniem zniczy przed tablicą poświęconą Mieczysławowi Czerniawskiemu, przy kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostródzie. Zebranym towarzyszył sztandar Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Tradycja corocznego świętowania Ostródzkich Kaziuków Wileńskich cieszy się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczą licznie przybyli mieszkańcy miasta i powiatu ostródzkiego.

Zgromadzeni wzięli udział w intencjonalnej mszy świętej, po której przemaszerowano ulicami Czarnieckiego i Kościuszki do hali sportowo-widowiskowej Ostródzkiego Centrum Sportu i Rekreacji, gdzie miały miejsce główne Kaziukowe uroczystości. Orszak otwierał jadący na koniu Święty Kazimierz - Patron Polski i Litwy, powóz konny oraz poczet sztandarowy.

W hali, gdzie zakończył się przemarsz orszaku, na gości czekał Jarmark Kaziukowy z degustacją potraw wileńskich, ze stoiskami z Wilna, z palmami wileńskimi oraz garncarką z Glincyszek. Tu można było obejrzeć i nabyć wyroby rękodzieła. Uroczystość uświetniły występy kapeli „Ostródzianie” oraz koncert gości zagranicznych - Grupa Wokalna Zespołu „Wilenka” oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Ojcowizna”. Prowadzenie części artystycznej uroczystości powierzono znanemu duetowi Ciotce Franukowej i Wincukowi, w których wcielili się Anna Adamowicz i Dominik Kuziniewicz.

W uroczystościach uczestniczyli m.in.: gospodarze wydarzenia Starosta Ostródzki Andrzej Wiczkowski, Burmistrz Miasta Ostróda Zbigniew Michalak, Przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Regina Sajewska, Wiceprzewodniczący Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Mieczysław Jędral, proboszcz Parafii pw. NPNMP ksiądz Dziekan Roman Wiśniowiecki oraz goście: Senator RP Bogusława Orzechowska, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Sławomir Sadowski.

Tradycja Kaziuków jest bardzo stara i sięga aż XVII wieku. W 1636 roku przeniesiono relikwie księcia Kazimierza Jagiellończyka, do kaplicy ufundowanej przez Zygmunta II i Władysława IV i z tą uroczystością historycy wiążą początek jarmarku. Współczesny oryginalny Jarmark Kaziukowy to kiermasz trwający aż trzy dni, odbywający się w wielu miastach, nie tylko w Wilnie i nie tylko na Litwie, ale również w Grodnie na Białorusi czy w Polsce, w Poznaniu, Szczecinie, Białymstoku i oczywiście w Ostródzie.

Obowiązkową pozycją do nabycia podczas wszystkich Kaziuków są piernikowe serca, wiklinowe kosze oraz inne wyroby z drewna i wikliny, a także wielkanocne palmy.

{youtube}UU427wZYz5I{/youtube}

Więcej zdjęć z XXI Kaziuków Wileńskich, można zobaczyć na Facebook'u Powiatu Ostródzkiego.

Tekst i zdjęcia: Błażej Banaszkiewicz