krajobraz pochylnia1 pomost

frontTradycyjnie w niedzielne popołudnie (8 września), na placu przed Starostwem Powiatowym w Ostródzie, Ostródzianie i mieszkańcy powiatu świętowali zbiór tegorocznych rolniczych plonów. W powiatowych dożynkach uczestniczyli rolnicy oraz mieszkańcy z większości gmin i miast powiatu oraz przedstawiciele samorządów różnych szczebli. Święto Plonów, po raz piąty z rzędu, miało charakter integracji producentów żywności z jej konsumentami. Organizatorami XX Dożynek Powiatu Ostródzkiego byli: Starostwo Powiatowe w Ostródzie oraz Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza w Olsztynie.

Święto dziękczynienia za plony rozpoczęło uroczyste nabożeństwo w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostródzie. Po części liturgicznej, Miejska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Edwarda Rawińskiego poprowadziła barwny korowód dożynkowy z kościoła na plac przed Starostwem Powiatowym w Ostródzie. Tu, w ramach drugiej, oficjalnej części uroczystości, gospodarze dożynek: Andrzej Wiczkowski - Starosta Ostródzki oraz Zofia Stankiewicz - członek zarządu W-M Izby Rolniczej przywitali przybyłych gości. W tym roku honory Starościny i Starosty dożynek powiatowych pełnili Państwo Edyta i Marian Rodziewicz, którzy prowadzą gospodarstwo rolne w miejscowości Jarnołtowo, specjalizujące się w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Gospodarstwo jest modernizowane ze środków własnych oraz unijnych. Z programów modernizacja gospodarstw rolnych zakupiono maszyny rolnicze. Starostę i Starościnę dożynek powiatowych uhonorowano pamiątkową statuetką oraz koszem kwiatów.

Po oficjalnych przemówieniach przedstawicieli władz centralnych, wojewódzkich i lokalnych nastąpiły prezentacje grup wieńcowych z poszczególnych gmin Powiatu Ostródzkiego oraz występy artystyczne. W dwóch koronnych konkursach dożynkowych: powiatowym - na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy - 2019” oraz zorganizowanym przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą, w którym laureatów wieńcowych wyłaniała publiczność – zwycięzcą został wieniec z Gminy Małdyty. II miejsce w wieńcowym konkursie powiatowym uzyskał wieniec Gminy Dąbrówno, a III - Gmina Miłakowo. Cztery równorzędne wyróżnienia otrzymały gminy: Ostróda, Łukta , Morąg, Miłomłyn.
W czasie kiedy komisje konkursowe wyłaniały zwycięzców, publiczność mogła na scenie podziwiać piękno polskiego folkloru. Tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Kortowo” z Olsztyńskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, w oryginalnych strojach ludowych odtwarzali polskie tańce, pieśni i obrzędy wzbudzając zainteresowanie i fascynację ich pięknem i bogactwem.

Na terenie dożynek można było podziwiać stoiska gmin powiatu, a m.in., z Morąga, Miłomłyna, Dąbrówna, Grunwaldu, z Zespołu Szkół Rolniczych w Ostródzie oraz - Stowarzyszenia Działkowców Ogrodu „Nad Drwęcą” w Ostródzie, a także - wielu instytucji i firm rolniczych. Firma „Perkoz” z Lichtajn przygotowała wystawę i prezentację maszyn i ciągników rolniczych. Stoiska, wystrojem oraz zapachem przygotowanych i serwowanych potraw, wabiły wszystkich uczestników dożynek. Przybyli goście mogli skosztować smakołyków ufundowanych przez gospodarzy, a przygotowanych przez Centrum Dobrego Smaku.
W konkursie na Stoisko dożynkowe 2019 wyróżniono wszystkie wystawiające się gminy oraz Stowarzyszenie Działkowców Ogrodu „Nad Drwęcą w Ostródzie.

Świętowanie uprzyjemniały występy artystyczne zespołów ludowych: z Gminy Morąg „Eurobabki”, z Gminy Miłakowo „Warmianki”, z Gminy Grunwald „Dybzaki”, z Gminy Dąbrówno „Antonówki”, z Gminy Miłomłyn „Mozaika”.
XX Dożynki Powiatu Ostródzkiego zaszczycili swą obecnością, m.in.: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego - Gustaw Marek Brzezin, burmistrzowie, wójtowie i samorządowcy z powiatu ostródzkiego. Uroczystość prowadzili Wioletta Rusinkowska oraz Marek Flak.
 
Źródło informacji oraz zdjęcia: Marika Kłosowska
Materiał filmowy: Telewizja Mazury, Nasz Powiat TV
 
 
 
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1

Oświata link

Oświata Kultura i Sport

Z życia szkół i placówek
Doradztwo zawodowe
Profilaktyka szkolna
Warmińsko-Mazurskie dni rodziny
Wykaz szkół i placówek oświatowych

linkuje cały box

Rozwój lokalny

Perspektywa finansowa 2014-2020
Zrealizowane projekty 2007-2013
Dokumenty strategiczne

Strefa interesanta link

Strefa Interesanta

Powiatowy Rzecznik Konsumetów
PCPR
Powiatowy Urząd Pracy
Konsultacje Społeczne
Poradnik Interesanta

 bip logo 2

Powiat społecznościowy

Dołącz do nas i Ty!

super powiat3

logo2019logo zpp

 zlot

 WARMIA

Podobne: