frontowePracownia Rehabilitacji i Fizjoterapii przy Szpitalu Powiatowym w Ostródzie, 29 stycznia 2020 r., wzbogaciła się o nowy lokal mieszczący się w obiekcie byłego szpitalnego magazynu od strony ronda u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Jagiełły. Pierwsi pacjenci będą mogli skorzystać z nowych pomieszczeń już od 3 lutego br., w których pacjenci będą mogli korzystać, m.in., z takich urządzeń, jak: laser, diatronik, pulsotronik, firing i wiele innych nowoczesnych sprzętów wspomagających pracę rehabilitantów. Nowy obiekt pozwoli usprawnić, podnieść komfort i jakość wykonywanych zabiegów oraz skrócić czas oczekiwania na nie.

Dotychczasowe pomieszczenia pracowni, mieszczące się na parterze lewego skrzydła szpitala, zachowają również swą dotychczasową funkcję, dzięki czemu zwiększy się nie tylko przestrzeń lokalowa, ale i możliwość poszerzenia oferty sprzętowo-zabiegowej, a także organizacja pracy rehabilitantów i fizjoterapeutów. Dzięki temu, w sposób bezkolizyjny, z usług pracowni będą korzystać zarówno pacjenci szpitala, jak i ci kierowani przez lekarzy współpracujących z NFZ.

Pracownia Rehabilitacji i Fizjoterapii w naszym Szpitalu, posiada nowoczesny sprzęt i świadczy szeroki zakres usług rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych, między innymi: diagnostykę fizjoterapeutyczną, gimnastykę korekcyjną, masaż wirowy kończyn górnych i dolnych, masaż wirowy kręgosłupa i kończyn dolnych, masaż pneumatyczny (kończyn górnych i dolnych), ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia czynne wolne, ćwiczenia czynno–bierne, ćwiczenia izomeryczne, ćwiczenia wspomagane, ćwiczenia samowspomagane, ćwiczenia bierne kończyn dolnych i górnych wykonywanych przez urządzenia mechaniczne (artromoty), instruktaż ćwiczeń. Pracownia Rehabilitacji i Fizjoterapii przystosowana jest do przyjmowania pacjentów poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Głównym zadaniem Pracowni Rehabilitacji i Fizjoterapii jest przywrócenie pacjentom równowagi funkcjonalnej lub w razie potrzeby indywidualnych mechanizmów rehabilitacyjnych, niezależności oraz czynnego udziału w życiu codziennym. W Pracowni wykonywane są zabiegi fizykalne na bazie urządzeń typu: Magnetronik, Terapuls, Laser Skaner, Laser Punktowy, Sonicator, Pulsatronic, Diatronic, US 10, Asternit, Firing, ST 30, Krioterapia ciekłym azotem.

Tekst: H. Kropidłowski
Foto: W. Paliński