Herb Powiatu OstródzkiegoStarosta Ostródzki informuje, że od 24 października 2020 roku obowiązuje nowe Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie z dnia 9 października 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W związku z wprowadzeniem zmian należy zwrócić uwagę i w szczególności pamiętać:

1. Osoba skierowana do diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 jest obowiązana poddać się kwarantannie od dnia następującego po dniu skierowania do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, chyba że skierowanie na test nastąpiło za pośrednictwem systemu działającego w ramach leczenia szpitalnego, w tym izolatorium. Sanepid nie będzie wydawał decyzji jak do tej pory, natomiast lekarz powinien informować o fakcie objęcia kwarantanną.
  2. Zakaz opuszczania miejsca kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych ulega zawieszeniu na czas udania się do miejsca pobrania materiału biologicznego do diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 oraz powrotu do miejsca odbywania kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych. Możemy wyjść z domu żeby wykonać test w punkcie. Do punktu udajemy się samochodem. Lekarz POZ powinien nam przekazać informacje o takiej „przepustce”. Dla bezpieczeństwa można zadzwonić na policję i poinformować o takim wyjściu z domu.
  3. Osoba, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, jest poddana obowiązkowej izolacji w warunkach domowych, chyba że osoba ta została skierowana do izolatorium lub poddana hospitalizacji.
  4. Informacja o wyniku testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2 może być przekazana ustnie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon.
  5. Podstawą wypłaty osobie poddanej kwarantannie albo izolacji w warunkach domowych, za okres nieobecności w pracy z powodu obowiązku odbycia kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych, wynagrodzenia, lub świadczenia pieniężnego z tytułu choroby określonego w odrębnych przepisach, jest informacja w systemie, o objęciu tej osoby kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
  6. W przypadku nieprzekazania płatnikowi składek informacji w sposób określony powyżej, pracownik, w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia obowiązkowej kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych, składa pracodawcy albo podmiotowi obowiązanemu do wypłaty świadczenia pieniężnego z tytułu choroby, określonego w odrębnych przepisach, pisemne oświadczenie potwierdzające odbycie obowiązkowej kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych. Oświadczenie to można złożyć również za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.
  7. Obowiązku odbycia kwarantanny, nie stosuje się wobec osoby, która odbyła hospitalizacje, izolacje lub izolacje w warunkach domowych, z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
  8. Kwarantanna ma miejsce po bezpośrednim kontakcie z osobą zakażoną. Izolacja domowa lub szpitalna – w przypadku stwierdzenia pozytywnego wyniku testu na SARS-CoV-2.
Poniżej treść rozporządzenia