Zdjęcie grupowePowiat Ostródzki w roku 2021 po raz kolejny otrzymał dotacje z Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach rządowego program „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Finansowym wsparciem zostały objęte Oddziały Przygotowania Wojskowego prowadzone w Liceum Ogólnokształcącym Nr II, wchodzącym w skład Zespołu Szkół Zawodowych im. Sandora Petöfi w Ostródzie.

Decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 listopada 2020 roku, od 1 września roku szkolnego 2020/2021 w Liceum Ogólnokształcącym Nr II funkcjonuje liczący 30 uczniów Oddział Przygotowania Wojskowego wprowadzony ustawą Prawo oświatowe, jako nowy typ oddziałów kształcenia ponadpodstawowego.

Udzielona dotacja została przeznaczona na zakup nowych, zunifikowanych elementów ubioru dla każdego ucznia klasy OPW, stanowiących jednolite mundurowanie uczniów realizujących projekt resortu Obrony Narodowej oraz wyposażenia specjalistycznego, polegającego na zaopatrzeniu bazy szkoleniowej uczniów klas OPW w niezbędny sprzęt i wyposażenie.

Umowa dotacyjna w tym celu została podpisana 15 kwietnia 2021 roku w Warszawie, pomiędzy Skarbem Państwa reprezentowanym przez Ministra Obrony Narodowej, Dyrektorem Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” Panem Arturem Dębczak, a Powiatem Ostródzkim, w imieniu którego działają Starosta Ostródzki – Andrzej Wiczkowski oraz Wicestarosta – Jan Kacprzyk.

Całkowity koszt realizacji zadania został ustalony na kwotę 103 300 zł. Wysokość dotacji, stanowiąca 80 % kwoty przewidzianej na realizację zadania wynosi 82 640,00 zł, natomiast 20 % koszt środków własnych powiatu to kwota 20 660,00 zł.

Źródło informacji: Wydział Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Ostródzie