VIII Dni Gizewiusza 2021Nie lada gratka czeka na miłośników historii 6 września o godz. 17.00 w Powiatowej Bibliotece Publicznej. Z okazji VIII Dni Gizewiusza, prelekcję pt. "Erich Koch - Werwolf - i ukryte skarby. Czyli tajemnice Złotej Góry koło Nidzicy", wygłosi Przemek Kawecki. Przemysław Kawecki prowadzi jeden z najciekawszych i najbardziej popularnych kanałów na YouTube dotyczących historii i tajemnic Mazur "Mazurskie Tajemnice” (ok. 21 tys. subskrypcji).

W swoich filmach dał się poznać jako znawca i popularyzator nieoczywistych i nieznanych szerszym odbiorcom tajemnic sprzed lat. Niniejsze spotkanie poświęcone będzie tajemnicy Złotych Gór pod Nidzicą, gdzie w 1921r. lokalny drwal miał objawienia i skarbach ukrytych we wnętrzu wzniesienia. Doprowadziły one do masowych pielgrzymek i modlitw Mazurów na górze. W latach 40 w tym miejscu swój dom miał gauleiter Prus Wschodnich Erich Koch a owiany złą sławą Werwolf wybudował schron. Spotkanie z popularnym youtuberem ma być skierowane także do ludzi młodych, zainteresowanych social mediami. Chcemy też porozmawiać o tym skąd wziął się kanał i jak to jest tworzyć materiały na YouTube.

Organizatorami spotkania są: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Ostródzie i Biblioteka Powiatu Ostródzkiego. Zadanie realizowane jest ze środków Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Źródło informacji: Biblioteka Powiatu Ostródzkiego

Zaproszenie na spotkanie z Przemysławem Kaweckim