Pomoc humanitarna dla UkrainySzanowni Państwo, niczym niesprowokowany atak Rosji na Ukrainę jest zaprzeczeniem podstawowych zasad demokracji i relacji międzynarodowych. Województwo Lubelskie wyraża solidarność z Narodem Ukraińskim i opowiada się po stronie pokoju, prawa do życia i samostanowienia. Województwo Lubelskie graniczy z Ukrainą na długości 296 km. Wzdłuż tej granicy funkcjonują 3 stałe przejścia graniczne oraz jedno dodatkowe, otworzone po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Przez wszystkie przejścia graniczne każdej doby do Polski przybywa kilkadziesiąt tysięcy uchodźców z Ukrainy.

Z racji swojego położenia przygranicznego Lubelszczyzna od lat prowadzi owocną współpracę z partnerami ukraińskimi i posiada 6 regionów partnerskich na Ukrainie. Z Obwodem Ługańskim i Odeskim obecnie nie mamy kontaktu. Natomiast posiadamy bezpośredni kontakt z 4 przygranicznymi regionami Ukrainy: Obwodami Wołyńskim, Lwowskim, Rówieńskim i Tarnopolskim. Stanowią one w tej chwili bazę dla uchodźców ze wschodnich regionów Ukrainy, rannych oraz dla zaopatrzenia.

Codziennie przekazywane są do tych regionów transporty z żywnością i pomocą medyczną jadące z Lublina za pośrednictwem organizacji Caritas oraz Polski Czerwony Krzyż, a także z hubów logistycznych organizowanych przez rząd i przygraniczne samorządy. Oprócz pomocy docierającej bezpośrednio do terenów objętych działaniami wojennymi prowadzimy szereg akcji mających zapewnić bezpieczeństwo uchodźców na terenie województwa lubelskiego. Jeżeli Państwa samorząd chciałby włączyć się do akcji pomocy regionom przygranicznym Ukrainy oraz napływającym uchodźcom, jesteśmy otwarci na współpracę. Wszelka pomoc rzeczowa będzie kierowana do punktów pomocy na Dworcu PKS w Lublinie oraz Dworcu PKP, a także bezpośrednio do potrzebujących

POMOC HUMANITARNA DLA UKRAINY
SWIFT: BPKOPLPW
IBAN: PL
Nr rachunku: 54 1020 3147 0000 8902 0167 3151

Osobą do kontaktu w tej sprawie jest Pani Ewelina Beczek zastępca Dyrektora Departamentu Organizacyjno-Prawnego, email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel: 451 052 958 lub 81 4416 648.

Apel Marszałka Województwa Lubelskiego ws. Ukrainy (plik .PDF, rozmiar 98 KB)

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie