PDF

XXI Dożynki Powiatu OstródzkiegoPlac przed Starostwem Powiatowym w Ostródzie kolejny raz zgromadził rolników z całego powiatu, mieszkańców miasta, a także przedstawicieli różnych szczebli samorządowych. Powiatowe Święto Plonów zorganizowane 4 września już na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych wydarzeń obywających się w powiecie ostródzkim. Organizatorami XXI Dożynek Powiatu Ostródzkiego byli: Starostwo Powiatowe w Ostródzie oraz Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza w Olsztynie. Wydarzenie współfinansowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolniczego.

Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystej mszy dożynkowej sprawowanej w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostródzie. Po mszy korowód dożynkowy przeszedł z kościoła na plac przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Ostródzie. Przybyłych gości przywitali gospodarze dożynek: Andrzej Wiczkowski Starosta Ostródzki oraz Zofia Stankiewicz jako Przewodnicząca Rady Powiatowej W-MIR w powiecie ostródzkim. Zaszczytem starostów tegorocznych dożynek uhonorowano Mirosławę i Karola Mioskowskich – małżeństwo rolników z miejscowości Łodwigowo (gm. Grunwald), specjalizującej się w produkcji roślinnej i zwierzęcej.

Po raz pierwszy podczas uroczystości dożynkowych zobaczyć można było Eko Strefę zorganizowaną w ramach realizacji Kampanii „Zdrowe L@to” prowadzonej cyklicznie przez Samorząd Powiatu Ostródzkiego. Największym zainteresowaniem wśród uczestników cieszyło się tworzenie „mini lasu” w słoiku oraz domków dla owadów. Inicjatywa zdecydowanie przyczyniła się do wzrostu świadomości ekologicznej uczestników przeprowadzonych warsztatów plastycznych, edukacyjnych oraz animacji ruchowych. Imponująca frekwencja podczas prowadzonych zajęć była tego najlepszym potwierdzeniem.

Na terenie dożynek można było podziwiać stoiska m.in. Gminy Dąbrówno, Gminy Ostróda, Gminy Miłomłyn, Gminy Morąg, Gminy Łukta, Nadleśnictwa Stare Jabłonki, Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego a także – wielu instytucji i firm rolniczych. Dekoracje sceny głównej przygotowali przedstawiciele Zespołu Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostródzie.

Stoiska swoim wystrojem oraz serwowanymi potrawami wabiły licznych uczestników dożynek. Przybyli goście mogli skosztować poczęstunku ufundowanego przez gospodarzy, a przygotowanych przez Centrum Dobrego Smaku. Firma „Perkoz” z Lichtajn zorganizowała transport wieńców z kościoła natomiast ZSR im. W. Witosa w Ostródzie przygotował wystawę maszyn i ciągników rolniczych. Sprzęt rolniczy prezentowali również rolnicy z Gminy Ostróda.
Podczas Powiatowego Święta Plonów nie mogło zabraknąć organizacji konkursów i występów artystycznych. Tegoroczne wyniki konkursowe przedstawiają się następująco:

NAJPIĘKNIEJSZY WIENIEC DOŻYNKOWY – 2022 r.
1. GMINA MIŁOMŁYN
2. GMINA MORĄG
3. GMINA MAŁDYTY

NAJCIEKAWSZE STOISKO WIEJSKIE – 2022 r.
1. GMINA DĄBRÓWNO
2. GMINA ŁUKTA
3. GMINA OSTRÓDA – SOŁECTWO TYROWO

W czasie kiedy komisje konkursowe wyłaniały zwycięzców, publiczność mogła na scenie podziwiać piękno polskiego folkloru. Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” z Olsztyńskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, w oryginalnych strojach ludowych odtwarzali polskie tańce, pieśni i obrzędy. Towarzyszące uroczystościom dożynkowym występy artystyczne zwiększyły atrakcyjność całego wydarzenia a realizowane były przez lokalne zespoły tj.: „Antonówki” z Gminy Małdyty, „Mozaika” z Gminy Miłomłyn, „Piątka z plusem” z Gminy Ostróda, „Eurobabki” z Gminy Morąg, „Warmianki” z Gminy Miłakowo, Zespół z Gminy Łukta.
XXI Dożynki Powiatu Ostródzkiego zaszczycili swą obecnością, m.in.: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Gustaw Marek Brzezin, parlamentarzyści, burmistrzowie, wójtowie i samorządowcy z powiatu ostródzkiego. Uroczystość prowadzili Wioletta Rusinkowska oraz Marek Flak.

Źródło informacji: Biuro Promocji Starostwa Powiatowego w Ostródzie.
Materiał filmowy: Telewizja Mazury

{youtube}EUEkcfy8wI8{/youtube}

mt_gallery:1