Infografika pn. "Nieodpłatna pomoc prawna, porady obywatelskie, mediacje". Projekt finansowany z budżetu Państwa, realizowany przez Powiat OstródzkiStowarzyszenie Sursum Corda realizuje projekt powierzony przez Powiat Ostródzki, w ramach którego prowadzona jest nieodpłatną pomoc prawną, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz nieodpłatne mediacje. Celem projektu jest zapewnienie równego dostępu do nieodpłatnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym oraz wsparcie mieszkańców w poradzeniu sobie z różnymi, trudnymi sytuacjami życiowymi i formalnymi - przy wsparciu prawników, doradców obywatelskich i mediatorów.

Oprócz świadczenia indywidualnej, darmowej pomocy – prowadzona jest także edukacja prawna, która zmierza do zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa.

W III kwartale 2022 r. w ramach działań z zakresu edukacji prawnej, przygotowane zostały następujące materiały:
  1.  E-PORADNIKI PRAWNE z zakresu:
    - Prawa cywilnego (dla seniorów) (PDF, rozmiar 10,6 MB)
    - Prawa rodzinnego (dla osób wchodzących w dorosłość) (PDF, rozmiar 4,68 MB)
    - Prawa pracy i ubezpieczeń społecznych (dla osób w wieku produkcyjnym i przedsiębiorców) (PDF, rozmiar 3,44 MB)
    - Prawa z zakresu rozpoczęcia działalności gospodarczej (dla bezrobotnych) (PDF, rozmiar 7,10 MB)
  2. E-BIULETYN z zakresu prawa pracy nt. „Uprawnień uczniów i studentów wynikających z zatrudnienia”.
  3. E-PORADNIK PRAWNY "Mediacje i polubowne rozwiązywanie sporów" (PDF, rozmiar 3,69 MB)
  4. EDUKACYJNO-PROMOCYJNY SPOT WIDEO PROMUJĄCY DOSTĘP DO NIEODPŁATNYCH ŚWIADCZEŃ

{youtube}9puaGqhChyc{/youtube}

5. WIDEOPORANIK/I PRAWNY/E kilkuminutowe, profesjonalne filmiki o tematyce: np. „E-Urząd”

{youtube}Lm6Zx4-N2Bc{/youtube}
Zapraszamy do odwiedzenia podstrony projektowej, w której znajdą Państwo również szczegółowe informacje o zakresie i zasadach korzystania z nieodpłatnej pomocy.

Ponadto zachęcamy do śledzenia profilu na Facebooku pod nazwą: Nieodpłatna pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie i mediacje, gdzie publikowane są m.in. informacje dotyczące dostępu do systemu nieodpłatnych świadczeń, a także posty o zakresie i zasadach udzielania porad oraz prawne zagadnienia tematyczne, w tym w obszarze praw i obowiązków obywatelskich, działalności krajowych i międzynarodowych organów ochrony prawnej, mediacji oraz sposobów polubownego rozwiązywania sporów, a także możliwości udziału obywateli w konsultacjach publicznych oraz procesie stanowienia prawa.

Projekt finansowany z budżetu Państwa, realizowany przez Powiat Ostródzki.

Źródło informacji: Stowarzyszenie Sursum Corda (łac. „w górę serca”)