Młodzież zwiedzaW czwartek, 1 grudnia 2022 r. uczniowie klasy I TS z ZSZ im. S. Petőfi w Ostródzie, w ramach realizacji projektu MEN „Poznaj Polskę” udali się do Poznania. Pierwszym punktem zwiedzania była największa w Polsce Poznańska Palmiarnia, gdzie z przewodnikiem młodzież poznała historię obiektu, zgromadzoną kolekcję roślin z poszczególnych stref klimatycznych. W 12 pawilonach zaprezentowano około 1100 gatunków roślin, a w akwarium 170 gatunków ryb oraz 50 gatunków roślin wodnych.

Następnie uczniowie zwiedzili Ostrów Tumski, w tym Bazylikę Archidiecezjalną Św. Apostołów Piotra i Pawła, Muzeum Archidiecezjalne gromadzące obiekty sztuki sakralnej. Do dyspozycji zwiedzających przygotowano 785 dzieł sztuki ułożonych w ciągi chronologiczne, stylowe i tematyczne. Wieczorem grupa odwiedziła Jarmark Bożonarodzeniowy na Placu Wolności, Galerię Stary Browar i uczestniczyła w seansie filmowym w Multikinie.

W piątek, 2 grudnia uczniowie zwiedzali z przewodnikiem Historyczny Zespół Miasta Poznania: Ratusz, Bazylikę Farną, Pałac Górków- siedzibę Muzeum Archeologicznego, zespół dawnego kolegium jezuickiego, w którym mieści się siedziba Urzędu Miasta Poznania.

Realizacja projektu pozwoliła uczniom pogłębić swoją wiedzę z zakresu historii Polski, geografii i biologii. Wsparcie finansowe MEN pokryło 80% kosztów związanych z zakupem biletów PKP oraz biletów wstępu do muzeów, usługi przewodnickiej, wyżywienia i noclegu.

Tekst i foto : Dorota Michowska