PDF

 XXIV Ostródzkie KaziukiPo dwuletniej przerwie, w niedzielę 26 lutego 2023 r., mieszkańcy powiatu ostródzkiego hucznie obchodzili imieniny św. Kazimierza. To tradycja, która cieszy już od 24 lat, czego dowodem jest ogromne zainteresowanie przybyłych gości. Zwyczajem tych uroczystości jest już symboliczne zapalenie zniczy przed tablicą przy kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostródzie, poświęconą Mieczysławowi Czerniawskiemu, wielkiemu orędownikowi Wileńszczyzny.

Zgromadzeni wzięli udział w intencjonalnej mszy świętej, po której przemaszerowano ulicami Czarnieckiego i Kościuszki do hali sportowo-widowiskowej Ostródzkiego Centrum Sportu i Rekreacji, gdzie miały miejsce główne Kaziukowe uroczystości. Przemarsz otwierała postać Świętego Kazimierza Królewicza – Patrona Polski i Litwy oraz poczet sztandarowy ze sztandarem Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

W hali, gdzie zakończył się przemarsz, na gości czekał Jarmark Kaziukowy z degustacją potraw wileńskich, ze stoiskami z Wilna, z palmami wileńskimi. Przybyli goście mogli nabyć także wyroby rękodzieła. Uroczystość uświetniły występy kapeli „Ostródzianie” oraz występ gości zagranicznych – Polskiego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Wilenka”, który zaprezentował specjalnie przygotowany na ten dzień program pt.: „Niebo złote Ci otworzę…”. Część artystyczną uroczystości prowadził znany duet Ciotka Franukowa i Wincuk, czyli Anna Adamowicz i Dominik Kuziniewicz.

Gospodarzami wydarzenia byli: Andrzej Wiczkowski - Starosta Ostródzki, Zbigniew Michalak – Burmistrz Miasta Ostróda, Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej – w imieniu którego wystąpili Alicja Czerniawska (reprezentująca Przewodniczącą Reginę Sajewską) oraz Zbigniew Połoniewicz, a także Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny reprezentowana przez księdza Dziekana Romana Wiśniowieckiego. Honorowymi gośćmi uroczystości byli: Bogusława Orzechowska – Senator Rzeczypospolitej Polskiej oraz Gustaw Marek Brzezin - Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Tradycja Kaziuków jest bardzo stara i sięga aż XVII wieku. W 1636 roku przeniesiono relikwie księcia Kazimierza Jagiellończyka, do kaplicy ufundowanej przez Zygmunta II i Władysława IV i z tą uroczystością historycy wiążą początek jarmarku. Współczesny oryginalny Jarmark Kaziukowy to kiermasz trwający aż trzy dni, odbywający się w wielu miastach, nie tylko w Wilnie i nie tylko na Litwie, ale również w Grodnie na Białorusi czy w Polsce, w Poznaniu, Szczecinie, Białymstoku i oczywiście w Ostródzie.

Uczestnicy Kaziuków tradycyjnie nabywają piernikowe serca, wiklinowe kosze oraz inne wyroby z drewna i wikliny, a także wielkanocne palmy.

Organizację Kaziuków corocznie wspierają szkoły i placówki Powiatu Ostródzkiego. Szczególne podziękowania za pomoc kierujemy do dyrekcji, pracowników i uczniów następujących szkół: ZSZ im. S. Petӧfi w Ostródzie, Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie, ZSZ im. S. Staszica i CKU w Ostródzie, ZSR im. W. Witosa w Ostródzie, LO Nr I im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie oraz ZSL w Morągu.

Źródło informacji/Foto: Wydział Oświaty, Kultury i Sportu

 

{youtube}Pq_eR4E3ykQ{/youtube}

mt_gallery:1