VIII Edycja Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów”Rozpoczął się nabór do VIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów", skierowanego do Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń skupiających osoby z terenów wiejskich, których celem statutowym działania jest m.in. promocja i pielęgnowanie lokalnych tradycji kulinarnych, działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, rozwój kultury ludowej, w tym w szczególności kultury lokalnej i regionalnej, upowszechnianie i rozwój form współdziałania, gospodarowania i racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych.

Idea konkursu zrodziła się z zamiłowania do polskiej kuchni regionalnej rodzimego folkloru, chęci promocji polskiej żywności oraz szerzenia patriotyzmu konsumenckiego. Celem Konkursu jest m.in. promowanie regionalnych potraw, a także bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych oraz wspieranie kół gospodyń wiejskich, w szczególności w zakresie aktywizacji wspólnot i społeczności lokalnych na obszarach wiejskich.

Konkurs będzie przebiegać w trzech etapach:
  • Etap I - wszystkie KGW, które prawidłowo prześlą zgłoszenie online, wezmą udział w powiatowych Piknikach z PRODUKTEM POLSKIM.
  • Etap II - najwyżej ocenione zespoły podczas każdego wydarzenia powiatowego, zostaną zakwalifikowane do udziału w finale wojewódzkim.
  • Etap III - 16 KGW, po 1 z każdego województwa, które zdobędą 1 miejsce w II etapie konkursu, zakwalifikują się do finału ogólnopolskiego.
W trakcie wszystkich etapów KGW zaprezentują zgłoszone potrawy regionalne, a jurorzy będą je oceniać według kryteriów wskazanych w Regulaminie.

Organizatorami konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Formularz zgłoszeniowy oraz Regulamin znajdują się na stronie www.bitwaregionow.pl
Zgłoszenia Kół Gospodyń Wiejskich do 31 marca 2023 r.

Źródło informacji: KOWR

Bitwa Regionów - plakat