Oficjalne spotkanie z naszym partnerem zagranicznym -województwem UsteckimPowiat Ostródzki wraz z Zachodniomazurską Lokalną Organizacją Turystyczną (ZLOT) prezentowali walory turystyczne Mazur Zachodnich na targach HOLIDAY WORLD & REGION WORLD. 31. Międzynarodowe Targi Turystyki i Turystyki Regionalnej odbyły się w dniach 17-19 marca 2023 r. na terenie PVA EXPO PRAGUE i były zorganizowane równolegle z targami FOR CARAVAN i FOR BOAT. Wydarzenie było niepowtarzalną okazją dla odwiedzających do zapoznania się z ofertą turystyczną wielu krajów europejskich.

Dzięki współpracy z naszym partnerem zagranicznym – Usteckim Krajem, po raz kolejny samorząd powiatowy miał możliwość skorzystania z powierzchni wystawienniczej. Podczas tegorocznej edycji na stoisku Powiatu Ostródzkiego odwiedzający oprócz podziwiania działań mechanizmu makiety kanału pochylni Oleśnica, mogli również skosztować przysmaków członków Szlaku Kulinarnego Mazury Zachodnie od Kuchni (tj. Gęsia Chata, Kraina Jezior, Zielony Zakątek Iława). Uroczystego otwarcia stoiska dokonał Starosta Ostródzki Andrzej Wiczkowski i jako gospodarz częstował wyrobami ze szlaku. Degustacja przyciągnęła wielu smakoszy zainteresowanych mazurskimi specjałami, którzy mogli poczuć smak naszych lokalnych produktów.

Dodatkowo osoby zainteresowane naszym regionem otrzymywały na stoisku folder Powiatu Ostródzkiego oraz inne czeskojęzyczne publikacje, informatory, mapy, ulotki o atrakcjach Mazur Zachodnich oraz Warmii i Mazur.

Na stoisku promocyjnym powiatu swoją ofertę prezentowało również Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, które podczas targów nawiązało wstępną deklarację współpracy z Muzeum Husyckim w Taborze (Husitské muzeum v Táboře). Ponadto mieliśmy przyjemność porozmawiać z Pavlem Trojanem – dyrektorem biura Polskiej Organizacji Turystycznej w Czechach, o promocji Mazur Zachodnich w Republice Czeskiej.

Targi w Pradze odwiedziła delegacja samorządowa powiatu, na czele ze Starostą Ostródzkim – Andrzejem Wiczkowskim i Przewodniczącą Rady Powiatu w Ostródzie – Beatą Mazur, a także z Członkami Zarządu Powiatu oraz Radnymi.

Podczas trwających targów, 17 marca reprezentanci delegacji powiatu ostródzkiego odbyli spotkanie z Janem Schillerem – Hetmanem Województwa Ústeckiego oraz przedstawicielami samorządu Usteckiego Kraju. Rozmowy poświęcone były ocenie dotychczasowych działań partnerskich i szansach rozwoju nowych płaszczyzn współpracy, m.in. – między organizacjami turystycznymi i sportowymi. Rozmowy dotyczyły zamierzeń współpracy partnerskiej naszych samorządów na najbliższe lata oraz nowych inicjatyw w tym zakresie. Ponadto nasi czescy partnerzy z Województwa Usteckiego zostali zaproszeni do złożenia oficjalnej wizyty w powiecie ostródzkim i wspólnego uczestnictwa w tegorocznej Inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem.

Źródło informacji/foto.: Biuro Promocji Starostwa Powiatowego w Ostródzie