Uczestnicy, którzy wzięli udział w spotkaniu informacyjnym dotyczącym naboru do klas i szkół ponadpodstawowych.W Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie, w dniu 29 marca br. odbyło się spotkanie informacyjne na temat naboru do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/2024, skierowane do ósmoklasistów oraz ich rodziców i opiekunów. Podczas spotkania przedstawione zostały typy szkół, zawody i profile kształcenia dostępne od 1 września 2023 r. oraz najważniejsze terminy i zasady naboru elektronicznego.

Zaproszeni na spotkanie przedstawiciele różnych instytucji powiązanych z systemem kształcenia ponadpodstawowego przybliżyli ponadto następujące zagadnienia:

• Sylwia Tumińska Kierownik Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Ostródzie – zasady organizacji praktycznej nauki zawodu u przedsiębiorców.
  • Monika Włodarczyk-Dudka Dyrektor Zespołu Placówek Pedagogicznych w Ostródzie – zasady i terminy badań oraz diagnoz prowadzonych przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Ostródzie.
  • Mariusz Bojarowski Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostródzie – aktualna sytuacja na powiatowym i krajowym rynku pracy.
  • Teresa Wojtowicz Komendant OHP w Ostródzie – system wsparcia uczniów szkół branżowych, doradca zawodowy.
  • Marta Pelczarska – porady dla uczniów i rodziców dotyczące pomyślnego wyboru szkoły.
Z uwagi na wyjątkowo liczną grupę absolwentów klas ósmych, tegoroczny nabór stanowi duże wyzwanie dla samorządu Powiatu Ostródzkiego oraz dla dyrektorów powiatowych szkół ponadpodstawowych. W bieżącym roku szkolnym naukę w szkole podstawowej ukończy pełen rocznik dzieci rozpoczynających edukację w „podstawówce” jako siedmiolatki i pół rocznika dzieci rozpoczynających obowiązek szkolny w wieku lat sześciu. Na absolwentów szkół podstawowych czeka w powiecie ponad 1000 miejsc, w 35 oddziałach różnych typów szkół publicznych. Nabór elektroniczny do klas pierwszych rozpoczyna się już 22 maja i potrwa do 21 czerwca, a w przypadku oddziałów przygotowania wojskowego – do 31 maja. W tych terminach można składać wnioski o przyjęcie do wybranych szkół.

Kolejność zgłoszeń nie obowiązuje! Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkół zostaną podane do publicznej wiadomości w dniu 21 lipca. Dla osób, które nie dostaną się do wybranych szkół, alternatywą będą wolne miejsca w szkołach całego województwa, listę których w dniu 24 lipca ogłosi Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty na stronie www.ko.olsztyn.pl W celu zapoznania się z propozycją naboru do poszczególnych szkół zachęcamy do lektury elektronicznej wersji powiatowego Informatora oraz serdecznie zapraszamy do udziału w Dniach Otwartych szkół.

Załącznik – nauka zawodu u pracodawcy (plik PDF, rozmiar 1,42 MB)
Załącznik – Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Ostródzie (plik PDF, rozmiar 258 KB)
Załącznik – rola doradcy zawodowego w wyborze szkoły i zawodu (plik PDF, rozmiar 451 KB)

Źródło informacji: Wydział Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Ostródzie