Herb Powiatu OstródzkiegoZ początkiem czerwca na terenie Ostródy rozpoczną się prace budowlane związane z budową rond na przecięciu ulic Mickiewicza i Olsztyńskiej oraz na przecięciu ulic Grunwaldzkiej, Drwęckiej, Kopernika i I Dywizji. Prowadzone prace będą wiązały się z utrudnieniami w ruchu. Kierowcy szczególnie w porannych i popołudniowych godzinach szczytu będą musieli uzbroić się w cierpliwość.

Utrudnienia na jakie napotkają posiadacze czterech kółek zaowocują jednak zwiększeniem bezpieczeństwa na tych skrzyżowaniach i upłynnią ruch. Większych utrudnień w ruchu można spodziewać się do końca tego roku.

Projekt inwestycji zakłada budowę trzech rond na skrzyżowaniu ulic:
1. Grunwaldzkiej, Drwęckiej Kopernika i I Dywizji,
2. Mickiewicza i Olsztyńskiej,
3. Olsztyńskiej, Drwęckiej i Niepodległości. Zadanie zostanie wykonane w systemie „zaprojektuj i wybuduj” a jego realizacja planowana jest na rok 2024.

Planowana do wprowadzenia tymczasowa organizacja ruchu będzie zakładała wykonywanie prac budowlanych etapami:

1. Na czas przebudowy ronda na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Olsztyńskiej nie będzie obowiązywać ruch okrężny. Tymczasowa organizacja ruchu zakłada podział prac na dwa etapy. W I etapie prac ulica Mickiewicza na odcinku od strony Urzędu Miasta do terenu objętego inwestycją będzie całkowicie wyłączona z ruchu. Ruch pojazdów odbywać się będzie w obydwu kierunkach ulicą Mickiewicza i ulicą Olsztyńską. W związku z tym przystanki komunikacji miejskiej zlokalizowane na ulicy Mickiewicza (przy Zamku i Poczcie) zostaną tymczasowo wyłączone z użytkowania. W tym celu zostaną wyznaczone dwa tymczasowe przystanki w ciągu ulicy Św. Dominika Savio. Dla ruchu pieszych zostanie zamknięty chodnik na odcinku od skrzyżowania z ulicą prowadzącą do Urzędu Skarbowego do końca zakresu robót. W tym celu piesi skierowani zostaną na najbliższe przejście dla pieszych. Etap II prac przewiduje ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną. W dalszym ciągu ulica Mickiewicza na odcinku od strony Urzędu Miasta do terenu objętego inwestycją będzie całkowicie wyłączona z ruchu.
  2. W przypadku budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej, Drwęckiej, Kopernika i I Dywizji w pierwszym etapie zostanie zamknięta część skrzyżowania obejmująca wloty z ulicy Drwęckiej, Grunwaldzkiej i Kopernika, a ruch pojazdów odbywał się będzie w dwóch kierunkach ulicą Drwęcką (wjazd od strony wiaduktu) i ulicą Grunwaldzką (wjazd od ulicy Jagiełły). Dla zamkniętych odcinków zostaną wyznaczone objazdy. W kolejnych etapach, wokół inwestycji zostaną wprowadzone miejscowe zwężenia jezdni wymagające wprowadzenia ruchu okrężnego jednokierunkowego lub ruchu wahadłowego sterowanego sygnalizacją świetlną.

Załączniki:

Źródło informacji: Zarząd Dróg Powiatowych w Ostródzie