krajobraz pochylnia1 pomost

frontZ bardzo dużym zainteresowaniem spotkał się koncert bożonarodzeniowy, który odbył się w świąteczne sobotnie popołudnie, 26 grudnia 2015 r., w średniowiecznym kościele ewangelicko-metodystycznym w Glaznotach. Wykonawcami koncertu byli członkowie zespołu Iława Gospel Singers. Organizatorem tego wydarzenia był Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w Glaznotach, Parafia Miłości Bożej w Iławie oraz Stowarzyszenie Miłośników Wzgórz Dylewskich.

- Parafia Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Glaznotach (na Wzgórzach Dylewskich) od wielu lat jest formalnie "zawieszona" ze względu na brak parafian, którzy w latach 1980-1990 w 99% wyemigrowali do Niemiec. Średniowieczny kościół, który bez zarządcy popadł w ruinę, częściowo odbudowy po 2000 r., ale nadal wymaga on wielu nakładów – wyjaśnia pastor Krzysztof Kopacz z Iławy, który od września 2015 roku jest nowym administratorem kościoła, a ponadto jest proboszczem parafii metodystycznych w Iławie i Siemianach.

– Moim zamiarem jest ożywienie tego urokliwego glaznockiego kościoła nowym duchem. Stąd, wspólnie z Jackiem Traczem - prezesem Stowarzyszenia Miłośników Wzgórz Dylewskich z Wysokiej Wsi, któremu także leży na sercu dobro tego miejsca i lokalnej społeczności, postanowiliśmy zorganizować koncert kolęd na Boże Narodzenie. Znaczącą pomoc przy organizacji i przygotowaniu wystroju kościoła zapewniła także moja rodzina oraz sołtys wsi Glaznoty pani Grażyna Gasikowska – dodał pastor.
 
Zaproponowana przez organizatorów forma spędzenia świątecznego czasu na słuchaniu i śpiewaniu kolęd z zespołem Iława Gospel Singers spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem. Mimo fatalnej, deszczowej pogody, która raczej zniechęcała do wychodzenia z domu, na koncert do Glaznot przybyło bardzo wielu słuchaczy. Wśród nich obecny był Andrzej Wiczkowski - Starosta Ostródzki, Cezary Wawrzyński - Sekretarz Gminy Ostróda, a także goście z pobliskich pensjonatów i Hotelu dr Ireny Eris, mieszkańcy Glaznot i okolic, sympatycy i przyjaciele z Iławy, Siemian oraz goście z innych odleglejszych rejonów kraju. Kościół był wypełniony po brzegi. W programie koncertu znalazły się tradycyjne polskie kolędy oraz utwory o tematyce bożonarodzeniowej, przygotowane w nowych aranżacjach wokalnych. Słuchacze chętnie włączali się w przeżywanie pamiątki Narodzenia Pańskiego poprzez wspólne śpiewanie, klaskanie, trzymanie się za ręce… Wszystkim towarzyszyło wyjątkowe tego wieczoru poczucie jedności i radości. Nie zabrakło też pięknej wspólnej modlitwy, którą poprowadził pastor Kopacz.
 
- Bardzo bym sobie tego życzył, aby kościół w Glaznotach był miejscem wielokulturowym i ponadwyznaniowym, otwartym na różne aktywności i przeżycia. Chciałbym, aby to miejsce integrowało lokalną społeczność i nie tylko. Już teraz zapraszam na kolejne koncerty i inne ciekawe wydarzenia, które planujemy w niedalekiej przyszłości. – dodał na zakończenie pastor Krzysztof Kopacz.
 

Data upowszechnienia tekstu: 28.12.2015 r.
Osoba, która dostarczyła tekst: organizatorzy
Autor zdjęć:
Karolina Palczewska

20
20
20

 

Oświata link

Oświata Kultura i Sport

Z życia szkół i placówek
Doradztwo zawodowe
Profilaktyka szkolna
Warmińsko-Mazurskie dni rodziny
Wykaz szkół i placówek oświatowych

linkuje cały box

Rozwój lokalny

Perspektywa finansowa 2014-2020
Zrealizowane projekty 2007-2013
Dokumenty strategiczne

Strefa interesanta link

Strefa Interesanta

Powiatowy Rzecznik Konsumetów
PCPR
Powiatowy Urząd Pracy
Konsultacje Społeczne
Poradnik Interesanta

 bip logo 2

Powiat społecznościowy

Dołącz do nas i Ty!

super powiat3

logo2019logo zpp

 zlot

 WARMIA

Podobne: