Drukuj

frontUczniowie klas gastronomicznych ostródzkich szkół zawodowych: „Staszica” i „Petöfiego” startowali w XXIV. Wojewódzkim Konkursie Kulinarnym o tytuł „Mistrza Szkolnej Patelni”, który odbył się 19 marca 2019 r. w Zespole Szkół nr 2 im. Władysława Jagiełły w Mrągowie. Jury uhonorowało „staszicowski” duet - Agatę Muchę i Monikę Połocką - III miejscem oraz wyróżniło tandem - Piotr Markowski i Dawid Sokołowski z ZSZ im. S. Petöfi. Agata odbywa praktykę zawodową w restauracji Dario Bowling w Ostródzie, a Monika w restauracji Austeria w Rychnowie. Uczennice przygotowała do konkursu pani Anna Żukowska.

Wyróżnieni przedstawiciele ostródzkiego „Ekonomika” to uczniowie klasy III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych.

Celem konkursu jest m.in.: popularyzacja potraw kuchni lokalnej, promocja szkolnictwa zawodowego, a także rozbudzanie inicjatywy, pomysłowości i kreatywności uczniów kształcących się w zawodach związanych z gastronomią. Dwuosobowe szkolne zespoły miały za zadanie przygotować 5 porcji dania zasadniczego zgodnie z tematem przewodnim konkursu: „Piąta ćwiartka na talerzu – przez żołądek do serca” w czasie 120 minut. Uczniowie przygotowywali potrawy z podrobów drobiowych i produktów regionalnych. W konkursie zmagały się zespoły z dziesięciu najlepszych szkół gastronomicznych w województwie oraz zespół z rosyjskiej szkoły gastronomicznej w Gusiewie.

Zmagania kulinarne oceniało jury techniczne i degustacyjne składające się ze znanych szefów kuchni, m.in.: Dariusza Strucińskiego Szefa Kuchni Hotelu Anders**** w Starych Jabłonkach, Tomasza Milewskiego Szefa kuchni Hotelu Mikołajki*****, Mariusza Gachewicza Szefa Kuchni Hotelu Zamek Gniew****, Ireneusza Koniuszko Szefa Kuchni Zamek Ryn****, Andrzeja Bałdygi Dyrektora Natura Mazur Resort & Spa Warchały oraz - Marcina Zakrzewskiego z Pałacu Mortęgi Hotelu & SPA.
 
Tekst i Zdjęcia: Anna Żukowska, Wiesława Bartnicka, Barbara Łabacka
Adjustacja: H. Kropidłowski

1
1
1