Platynowy medal dla StaszicaJedną z wielu tradycji Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica i Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostródzie jest odbywająca się co roku uroczystość Pasowania na ucznia zawodu rzemieślniczego oraz „wyzwolenia na czeladnika”. Głównym organizatorem uroczystości jest Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Ostródzie, a korzenie tej tradycji sięgają ponad 700 lat.

Aktu „pasowania na ucznia” i „wyzwolenia na czeladnika” dokonał Starszy Cechu Andrzej Siwczak. Zaszczytu pasowania na ucznia szkoły branżowej pierwszego stopnia w zawodzie rzemieślniczym dostąpiło ponad 100 uczniów w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, fryzjer, cukiernik, elektryk, krawiec, kucharz, monter sieci i instalacji sanitarnych oraz stolarz.

Dla społeczności „Staszica” tegoroczne wydarzenie było szczególnie ważne, ponieważ szkoła dostąpiła wielkiego zaszczytu – za zasługi Prezydium Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego postanowiło uhonorować ZSZ im. S. Staszica i CKU w Ostródzie Platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego. To jedno z najwyższych i najważniejszych odznaczeń, które od dziś zdobić będzie Sztandar naszej szkoły i przypominać o wkładzie wniesionym w rozwój rzemiosła w regionie.

Tekst i zdjęcia: Ewa Kowalska, ZSZ im. S. Staszica i CKU w Ostródzie