Młodzież na sejmowej ścianceUczniowie ZSZ im. S. Petőfi w Ostródzie w składzie: Amelia Janulis, Oliwia Deptuła, Szymon Jędraszek oraz Oskar Śmigielski reprezentowali nasze województwo w Sejmie Dzieci i Młodzieży (SDiM). Wręczenie mandatów odbyło się w W-M Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, a 1 czerwca w sali posiedzeń Sejmu młodych parlamentarzystów powitała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Gośćmi specjalnymi byli m.in. Karol Polejowski, zastępca prezesa IPN, Sekretarz Stanu w MEiN Włodzimierz Bernacki oraz Dyrektor Zespołu ds. Przestępczości wobec Dzieci w Biurze Rzecznika Praw Dziecka Piotr Bogacki, który odczytał list od Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka.

Młodzież swoja parlamentarną przygodę rozpoczęła w marcu przystępując do konkursu Ministerstwa Edukacji oraz IPN. Zadaniem było zrealizowanie projektu upowszechniającego wiedzę o wydarzeniach historycznych i bohaterach lokalnych oraz ich znaczeniu dla historii, dziedzictwa i tożsamości lokalnej i narodowej. Temat przewodni brzmiał: Zginąć, ale z honorem (Krystyna Budnicka). Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat – o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim.

SDiM liczy 460 posłów. Organizacja izby wzorowana jest na procedurach prawdziwego Sejmu, dlatego młodzież mogła przemawiać na mównicy, wnosić poprawki do uchwały oraz głosować. Dwudniowy wyjazd do Warszawy sfinansowała Kancelaria Sejmu, a wśród atrakcji było m. in. zwiedzanie miasta „Szlakiem getta" z przewodnikiem.

Tekst i foto: D. Michowska