Drukuj
HERB POWIATU OSTRÓDZKIEGO
herbNa tarczy "hiszpańskiej" w polu czerwonym, na wzgórzu zielonym, rycerz stojący w zbroi błękitnej, z kopią złotą w prawej ręce, w lewej trzymający tarczę srebrną (typu hiszpańskiego), na której pąk róży czerwonej, naturalnej. Elementy herbu odwołują się do faktów historycznych, takich jak: bitwa pod Grunwaldem oraz inkorporacja Prus do Polski. Rycerz z kopią i tarczą odwołuje się bezpośrednio do drugiej pieczęci Ostródy (ok. 1440 r.) związanej z powstałym wówczas Związkiem Pruskim a pośrednio do rycerza polskiego z epoki zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem oraz do Jana Bażyńskiego. Róża na tarczy jest symbolem Związku Pruskiego, a pąk różany był głównym motywem sekretnej pieczęci Jana Bażyńskiego. Róża i rycerz zatem symbolizują jednocześnie Jana Bażyńskiego - rycerza, ziemianina - najwybitniejszą postać historyczną związaną z terenem obecnego powiatu. Był on pierwszym gubernatorem Prus Królewskich dzięki zasługom, jakie położył dla przyłączenia Prus do Polski. Większość jego dóbr ziemskich leżało na terenie obecnego Powiatu Ostródzkiego.
 
Do pobrania:
      Obraz PDF
      Obraz PNG
 
FLAGA POWIATU OSTRÓDZKIEGO
flaga powiatu po obróbceFlaga Powiatu ma kształt prostokąta o bokach, których stosunek szerokości do długości wynosi 5:8. W czerwonym polu flagi umieszczony centralnie biały kwadrat o długości boku równej wysokości flagi. W kwadracie umieszczony centralnie wizerunek pąka róży naturalnej czerwonej z herbu powiatu. Najdalej wysunięty lewy i prawy fragment pąka oddalony jest od krawędzi kwadratu o odległość równą 0,1 długości całej flagi. Interpretacja symboliki róży identyczna jak w herbie.
 

 

Do pobrania:
      Obraz JPG
 
 W celu uzyskania innego formatu plików zarówno herbu jak i flagi prośby prosimy kierować na maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.