sciezka2_copy statek_przy_molo_copy panorama_copy porownanie_copy

2015 lipca 1410 r. to bez wątpienia jedna z najbardziej znanych dat polskiej historii. Na Polach Grunwaldu połączone siły Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego starły się z elitą wojsk Zakonu Krzyżackego wspartą przez ciężkozbrojne rycerstwo z całej Europy Zachodniej. Okolice wiosek Grunwald, Łodwigowo i Stębark to teren pofałdowany, przecięty strumieniem i obfitujący w jeziora oraz wzgórza o sporej wysokości, ale łagodne w spadku i przedzielone dolinami.

Obszar częściowo zalesiony i porośnięty rozłożystymi dębami wzdłuż dróg ze Stębarka do Łodwigowa. W roku 1410 roślinność była jeszcze bogatsza niż obecnie, a ukształtowanie terenu nie pozwalało zorientować się co do jakości i ilości wojsk przeciwnika, które były niewidoczne. Pole bitwy, jako nadające się znakomicie do przeprowadzania niespodziewanych manewrów i przygotowywania zasadzek, wybrał Ulrich von Jungingen. Król Jagiełło, który z Witoldem i towarzyszącymi mu rycerzami objeżdżał okolicę rankiem 15 lipca, ocenił pole przyszłej bitwy jako wyjątkowo niewygodne, stąd postanowił poczekać z rozpoczęciem batalii do południa, kiedy słońce dokuczy krzyżakom, szczelnie zakutym w stalowe zbroje. W obawie przed tym, Wielki Mistrz Zakonu wysłał posłów (heroldów) do króla polskiego by rozpoczęcie bitwy przyspieszyć.

„(…)
- Mistrz Ulryk - rzekł pierwszy herold - wzywa twój majestat, panie, i księcia Witolda na bitwę śmiertelną i aby męstwo wasze, którego wam widać brakuje, podniecić, śle wam te dwa nagie miecze. To rzekłszy, złożył miecze u stóp królewskich. (…)
… wysunął się drugi herold z gryfem na tarczy i tak przemówił:
- Mistrz Ulryk kazał wam też oznajmić, panie, iż jeśli skąpo wam pola do bitwy, to się z wojskami wam ustąpi, abyście nie gnuśnieli w zaroślach. (…) Ostatnie nadzieje Jagiełły rozwiały się jak dym. Spodziewał się poselstwa zgody i pokoju, a tymczasem było to poselstwo pychy i wojny.
Więc wzniósłszy załzawione oczy do góry, tak odrzekł:
- Mieczów ci u nas dostatek, ale i te przyjmuję jako wróżbę zwycięstwa, którą mi sam Bóg przez wasze ręce zsyła. A pole bitwy On także wyznaczy. Do którego sprawiedliwości ninie się odwołuję, skargę na moją krzywdę i waszą nieprawość a pychę zanosząc - amen.”
(…) (po bitwie)
„Litwini przynieśli skłute sulicami, pokryte kurzem i posoką ciało wielkiego mistrza Ulryka von Jungingen i położyli je przed królem, a ów westchnął żałośnie i spoglądając na ogromne zwłoki leżące na wznak na ziemi, rzekł:
- Oto jest ten, który jeszcze dziś rano mniemał się być wyższym nad wszystkie mocarze świata.
Za czym łzy poczęły mu spływać jak perły po policzkach i po chwili ozwał się znowu:
- Ale że śmiercią walecznych poległ, przeto sławić będziem jego męstwo i godnym chrześcijańskim uczcimy go pogrzebem.
(…)”

Henryk Sienkiewicz, „Krzyżacy” (z opisu bitwy pod Grunwaldem)

Przytoczone tu fragmenty powieści polskiego noblisty jakże wymownie puentują to wielkie wydarzenie historyczne sprzed ponad 600 lat, największej średniowiecznej bitwy Europy – jakim była BITWA POD GRUNWALDEM.

Bój trwał ponad sześć godzin i skończył się przed zachodem słońca. Przewagę na polu miały praktycznie cały czas wojska dowodzone przez polskiego króla. Miażdżące zwycięstwo wojsk polsko-litewskich złamało potęgę Zakonu i przeszło do historii jako jedno z najwspanialszych zwycięstw oręża polskiego.

Rozgromienie potęgi krzyżackiej w tej batalii przez wojska polsko-litewskie pod wodzą polskiego króla Władysława Jagiełły spowodowało ogromne militarno-polityczne reperkusje i w zasadniczy sposób wpłynęło na dalsze losy i historię Europy.

Jako że GRUNWALD leży w POWIECIE OSTRÓDZKIM, serdecznie zapraszamy do nas na rekonstrukcje tego wielkiego epizodu historii, w okolicach 15 lipca każdego roku. To historyczne miejsce można zwiedzać przez cały rok. Obecnie znajduje się tu strzelisty pomnik i muzeum bitwy, w którym można podziwiać haftowaną replikę obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” o zbliżonych do oryginału wymiarach.

Galeria: Bitwa pod Grunwaldem

 

Oświata link

Oświata Kultura i Sport

Z życia szkół i placówek
Doradztwo zawodowe
Profilaktyka szkolna
Warmińsko-Mazurskie dni rodziny
Wykaz szkół i placówek oświatowych

linkuje cały box

Rozwój lokalny

Perspektywa finansowa 2014-2020
Zrealizowane projekty 2007-2013
Dokumenty strategiczne

Strefa interesanta link

Strefa Interesanta

Powiatowy Rzecznik Konsumetów
PCPR
Powiatowy Urząd Pracy
Konsultacje Społeczne
Poradnik Interesanta

 bip logo 2

Powiat społecznościowy

Dołącz do nas i Ty!

logo ranking 2015

  zwiazek powiatow

WARMIA

zlot

szesnastka

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. RODO Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Szanowni Państwo,
Informujemy, że Starostwo Powiatowe w Ostródzie na swoich stronach internetowych i społecznościowych oraz w drukowanych publikatorach umieszcza zdjęcia oraz materiały filmowe, dokumentujące różnego rodzaju imprezy i wydarzenia publiczne, kulturalne, sportowe, rekreacyjne, społeczne itp., dotyczące realizacji przez Powiat Ostródzki jego zadań i projektów, na których uwidaczniane są wizerunki osób uczestniczących w takich wydarzeniach.
Z uwagi na obowiązujące przepisy o ochronie danych osobowych i spoczywający na Starostwie Powiatowym w Ostródzie (jako administratorze przetwarzającym dane osobowe obejmujące wizerunek osób fizycznych) obowiązek przetwarzania takich danych osobowych zgodnie z prawem, informujemy, że przysługuje Państwu prawo zwrócenia się do administratora z żądaniem usunięcia każdego materiału, na którym został utrwalony Państwa wizerunek lub jego zmodyfikowania w kierunku uniemożliwiającym Państwa identyfikację, jeżeli nie wyrażacie Państwo zgody na jego przetwarzanie i przechowywanie. Z żądaniem takim możecie Państwo zwrócić się listownie lub drogą elektroniczną na adresy powszechnie dostępne na stronach internetowych Starostwa Powiatowego w Ostródzie.