uokPieniądze miały być inwestowane m.in. ziemię rolną. Zamiast tego mogły trafić na Cypr. Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na FinCrea Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych 5 mln zł kary oraz cofnęła mu zezwolenie na wykonywanie działalności. W alternatywne fundusze FinCrea TFI pieniądze włożyło około 2 tysiące osób. Zainwestowały łącznie 500 mln zł, ale zamiast zysków, zobaczyły straty.

Sprawie smaku dodaje fakt, że certyfikaty tych funduszy oferowały m.in. państwowe Alior Bank i BOŚ. Nie była to zabawa dla biednych: trzeba było wpłacić przynajmniej 40 tys. euro. Wśród klienteli byli więc ludzie zamożni, ale i tacy, którzy zainwestowali dorobek całego życia. Sprawę opisała "Gazeta Wyborcza". Cztery fundusze FinCrea: Inwestycje Selektywne, Inwestycje Rolne, Vivante i Lasy Polskie miały lokować pieniądze inwestorów grunty rolne i leśne, choć nie tylko. Zarabiać miały też np. na budowie hoteli, czy luksusowego domuspokojnej starości.

Jesienią zeszłego roku pojawiły się sygnały, że fundusze straciły płynność. Wkrótce tych sygnałów było coraz więcej. Dziś już wiadomo, że ludzie, którzy zainwestowali w fundusze, mogą już nie odzyskać pieniędzy. Miesiąc po publikacjach "Wyborczej" stanowisko zaprezentowała Komisja Nadzoru Finansowego, która nałożyła na FinCrea TFI 5 mln zł kary i cofnęła zezwolenie na prowadzenie działalności. Decyzje mają rygor natychmiastowej wykonalności.

Jak informuje KNF, powodem tej decyzji jest stwierdzone w wyniku postępowania administracyjnego rażące naruszenie przez FinCrea TFI ustawy o funduszach inwestycyjnych. Polegało ono na niewykonywaniu bieżącego nadzoru nad podmiotem, któremu FinCrea TFI powierzyło zarządzanie portfelem inwestycyjnym Inwestycji Rolnych, Inwestycji Selektywnych, Vivante oraz Lasów Polskich.

Ponadto same fundusze miały rażąco naruszyć postanowienia statutów dotyczące wykupu certyfikatów inwestycyjnych w okresie od 30 czerwca 2016 r. do 30 czerwca 2017 r. W konsekwencji decyzji KNF, fundusze dotychczas zarządzane przez FinCrea TFI nie będą emitować oraz wykupywać certyfikatów inwestycyjnych. Tak będzie przez maksymalnie trzy miesiące od decyzji o cofnięciu zezwolenia. Po tym czasie jeżeli zarządzanie poszczególnymi funduszami nie zostanie przejęte przez inne towarzystwo funduszy inwestycyjnych, to zostaną one rozwiązane.