sciezka2_copy statek_przy_molo_copy panorama_copy porownanie_copy

frontJuż po raz dwudziesty w Ostródzie mieliśmy przyjemność hucznie obchodzić Ostródzkie Kaziuki Wileńskie. Uroczyste obchody odbyły się 25 lutego 2018 r. Symboliczne zapalenie zniczy przed tablicą poświęconą Panu Mieczysławowi Czerniawskiemu tradycyjnie otworzyło uroczystości, natomiast w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostródzie została odprawiona msza święta ku czci Świętego Kazimierza. Zebranym towarzyszył sztandar Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

Po mszy świętej zebrani przemaszerowali ulicami miasta do Hali Ostródzkiego Centrum Sportu i Rekreacji. Kolorowy korowód otwierał jadący konno Święty Kazimierz – Patron Polski i Litwy, powóz konny oraz poczet sztandarowy. Na gości czekał Jarmark Kaziukowy z degustacją potraw wileńskich, ze stoiskami z Wilna, palmami wileńskimi. Tutaj można było obejrzeć i zakupić wyroby rękodzieła. Na hali sportowo – widowiskowej miały miejsce główne kaziukowe uroczystości. Występ Kapeli Ostródzianie z Ostródy rozpoczął uroczyste obchody. XX Ostródzkie Kaziuki Wileńskie uświetnił koncert Kapeli Świętojańskiej z Sużan oraz występ taneczny Dziecięco – Młodzieżowego Zespołu Tańca „Sto Uśmiechów”. Tradycyjnie już część artystyczną prowadził znany wszystkim duet Ciotki Franukowej i Wincuka, czyli Anny Adamowicz i Dominika Kuziniewicza.

W uroczystości uczestniczyli między innymi: gospodarze wydarzenia Starosta Ostródzki Andrzej Wiczkowski, Burmistrz Miasta Ostróda Czesław Najmowicz, Przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Pani Regina Sajewska, Wiceprzewodniczący Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Pan Mieczysław Jędral, Proboszcz Parafii pw. NPNMP w Ostródzie ksiądz Dziekan Roman Wiśniowiecki, a także szczególni goście: Wicestarosta Powiatu Ostródzkiego Edmund Winnicki, Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz Wicewojewoda Warmińsko – Mazurski Sławomir Sadowski.

Coroczne uroczystości cieszą się wśród mieszkańców miasta i powiatu dużym zainteresowaniem. Również i tym razem organizatorzy się nie zawiedli. Tradycja kaziukowa to znak czasu, który łączy kilka pokoleń.
 
Zdjęcia: Błażej Banaszkiewicz
Tekst: Dorota Budziszewska-Hilińska
 
 
 
20
20
20
20
20
20
20
20
20
20
20
20

Oświata link

Oświata Kultura i Sport

Z życia szkół i placówek
Doradztwo zawodowe
Profilaktyka szkolna
Warmińsko-Mazurskie dni rodziny
Wykaz szkół i placówek oświatowych

linkuje cały box

Rozwój lokalny

Perspektywa finansowa 2014-2020
Zrealizowane projekty 2007-2013
Dokumenty strategiczne

Strefa interesanta link

Strefa Interesanta

Powiatowy Rzecznik Konsumetów
PCPR
Powiatowy Urząd Pracy
Konsultacje Społeczne
Poradnik Interesanta

 bip logo 2

Powiat społecznościowy

Dołącz do nas i Ty!

logo ranking 2015

  zwiazek powiatow

WARMIA

zlot

szesnastka

Podobne:

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. RODO Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Szanowni Państwo,
Informujemy, że Starostwo Powiatowe w Ostródzie na swoich stronach internetowych i społecznościowych oraz w drukowanych publikatorach umieszcza zdjęcia oraz materiały filmowe, dokumentujące różnego rodzaju imprezy i wydarzenia publiczne, kulturalne, sportowe, rekreacyjne, społeczne itp., dotyczące realizacji przez Powiat Ostródzki jego zadań i projektów, na których uwidaczniane są wizerunki osób uczestniczących w takich wydarzeniach.
Z uwagi na obowiązujące przepisy o ochronie danych osobowych i spoczywający na Starostwie Powiatowym w Ostródzie (jako administratorze przetwarzającym dane osobowe obejmujące wizerunek osób fizycznych) obowiązek przetwarzania takich danych osobowych zgodnie z prawem, informujemy, że przysługuje Państwu prawo zwrócenia się do administratora z żądaniem usunięcia każdego materiału, na którym został utrwalony Państwa wizerunek lub jego zmodyfikowania w kierunku uniemożliwiającym Państwa identyfikację, jeżeli nie wyrażacie Państwo zgody na jego przetwarzanie i przechowywanie. Z żądaniem takim możecie Państwo zwrócić się listownie lub drogą elektroniczną na adresy powszechnie dostępne na stronach internetowych Starostwa Powiatowego w Ostródzie.