11 kwietnia 2015 r. grupa uczniów LO Nr I w Ostródzie wyruszyła pod opieką pań E.Damasiewicz-Szymańskiej i G. Naworskiej do zaprzyjaźnionego Tilman-Riemenschneider-Gymnasium w Osterode am Harz. W drodze do Osterode grupa zatrzymała się w Berlinie, by zobaczyć znane zabytki stolicy Niemiec, wstąpić do Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds i AquaDom & Sea Life Berlin.

Późnym popołudniem uczniowie dotarli do Osterode am Harz, gdzie ich niemieccy partnerzy razem z rodzicami czekali na gości z Polski.

Po serdecznym powitaniu przez dyrektorkę szkoły, panią Thiele, oraz przez burmistrza miasta, pana Klausa Beckera, uczniowie „Bażyniaka” rozpoczęli swój tygodniowy pobyt w naszym mieście partnerskim. Program wymiany był bardzo różnorodny. Oprócz uczestnictwa w grach i zabawach integracyjnych w szkole polsko – niemiecka grupa młodzieży spędziła radosne chwile na torze saneczkowym w Hahnenklee/Bocksberg, odbyła wędrówkę z nauczycielem biologii niemieckiego gimnazjum do punktu widokowego miasta Osterode, zwiedziła kopalnię rudy żelaza Rammelsberg, odwiedziła Braunschweig i pełne uroku miasteczka Goslar i Wernigerode.

Zrealizowany został również stały punkt programu wymiany, wizyta w parku rozrywki – Heideparku, niedaleko miasta Soltau.

Pobyt zakończył się miłym akcentem ze strony gospodarzy, którzy zaprosili wszystkich uczestników wymiany na pożegnalną kolację, na której już rozpoczęto omawianie planu rewizyty grupy niemieckiej 15 czerwca 2015 r. w Ostródzie.

Teraz grupa polska oczekuje przyjazdu przyjaciół z Niemiec, mając nadzieję, że pogoda w Polsce nie przeszkodzi w realizacji zaplanowanego programu, który wspierany jest przez międzynarodową organizację PNWM.

Uczniowie LO Nr I im. Jana Bażyńskiego podczas wizyty w Osterode am Harz
G. Naworska