uokW 2018 roku opłata za OZE doliczana do rachunków za prąd wyniesie zero złotych, co oznacza, że odbiorcy energii nie poniosą tym razem żadnych kosztów z tego tytułu. Taka opłata doliczana jest do rachunków od 1 lipca 2016 r. Wpływy z niej mają pokryć dopłaty do źródeł odnawialnych, które znalazły się w nowym, aukcyjnym systemie wsparcia. Wysokość opłaty OZE (odnawialne źródła energii) ustala prezes Urzędu Regulacji Energetyki. W 2016 r. wyniosła ona 2,51 zł/MWh, a w 2017 r. wzrosła do 3,70 zł/MWh.

Opłata OZE - jak działa nowy system
Pierwsze aukcje dla OZE w nowym systemie odbyły się pod koniec 2016 r.,
a rozliczenia zaczęły się w marcu 2017 r. Liczba instalacji, które się w nim znalazły, na razie jest niewielka, zatem i wypłaty wsparcia nie są duże. Wpływy są znacząco większe.
Od 1 lipca 2016 r. do 20 listopada 2017 r. z opłaty OZE wpłynęło 491 mln 363 tys. 342 zł. A od początku rozliczeń - od 1 marca 2017 r. do 20 listopada wypłacono 22 mln 121 tys. 774,72 zł. Oznacza to, że nadwyżka na rachunku wynosi prawie 470 mln zł. To właśnie ona będzie źródłem wypłaty wsparcia dla OZE w nowym systemie.
Zielone certyfikaty
Pieniądze z opłaty OZE są gromadzone na specjalnym rachunku Zarządcy Rozliczeń. To ta spółka wypłaca należne pieniądze m.in. uprawnionym wytwórcom energii z OZE. Wsparcie pokrywa różnicę między ceną zadeklarowaną w aukcji
a ceną sprzedaży na rynku.
Równolegle do wprowadzonego w 2016 r. nowego systemu aukcyjnego
w Polsce funkcjonuje stary system wsparcia dla OZE, oparty o świadectwa pochodzenia energii, tzw. zielone certyfikaty. Sprzedający energię elektryczną do odbiorców końcowych muszą kupować odpowiednie ilości certyfikatów. Ich koszt zawiera się w cenie energii na rachunku odbiorcy.