zankovetska lohoWspółpraca Powiatu Ostródzkiego z Narodowym Ukraińskim Akademickim Teatrem Dramatycznym im. Marii Zańkowieckiej we Lwowie rozpoczęła się od organizacji międzypaństwowego meczu futbolowego Polska – Ukraina pomiędzy samorządowcami Warmii i Mazur i artystami ukraińskimi.  Stronę ukraińską reprezentowali w zdecydowanej większości aktorzy i pracownicy lwowskiego teatru im. M. Zańkowieckiej. Mecz odbył się 16 września 2011 r., w ramach realizacji międzynarodowej promocji powiatu, a okazja do jego rozegrania była podwójna. Jedna z nich to antycypacja przypadających w 2012 r. mistrzostw europy w piłce nożnej EURO 2012, których współgospodarzami były Polska i Ukraina, a druga to promocja nowego stadionu piłkarskiego w Ostródzie pretendującego wtedy do miana jednego z ośrodków pobytowych dla reprezentacji narodowych na Euro 2012. Wydarzenie to pozwoliło nawiązać na tyle  dobre przyjacielskie i partnerskie kontakty z zespołem teatru we Lwowie, że w dwa lata później możliwe było podjęcie wspólnej inicjatywy zorganizowania charytatywnego tournee artystycznego zespołu teatralnego po województwie Warmińsko-Mazurskim. Teatr zagrał cztery przedstawienia wystawiając trzy tytuły:  „Kateryna” ,  „Tylko we Lwowie - Bum pim pim” oraz „Przypowieści o Iwanie” . Spektakle odbyły się w dniach 10-12 maja 2014 r., w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, w ostródzkim amfiteatrze oraz w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Całkowity dochód z tournee został przeznaczony na pomoc dzieciom z rodzin poszkodowanych na kijowskim Majdanie i w działaniach zbrojnych na wschodzie Ukrainy. Pomoc polegała na zorganizowaniu i realizacji wypoczynku letniego dla tychże dzieci, w sierpniu 2014 r., na terenie powiatu ostródzkiego.