adam i pustułkaWszyscy uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Ostródzie uczestniczyli w niesamowitej lekcji przyrody. Została ona zorganizowana w ramach realizacji projektu „Przyjazne lub nie, wszystkie poznać chcę.” sfinansowanego przez Fundację PZU i Stowarzyszenie Amicus.

Poprowadzili ją goście ze Smolnicy - Zespół A – Kuku. Podczas zajęć poznaliśmy Tadzika, Lilkę, Zbyszka, Lolka, Sijo i Mini. Te wdzięczne imiona noszą: sowa, sokół, puchaczi myszołów. Takich gości przyjmowaliśmy pierwszy raz. Ptaki zaprezentowały swe wdzięki i umiejętności. Ich opiekunowie opowiedzieli nam o ptasim życiu i uzmysłowili, dlaczego warto dbać o dziko żyjące sowy i ptaki drapieżne. Prezentacja była bardzo ciekawa i wnosiła wiele wiadomości. Uczniowie dowiedzieli się m. in., że sokół wędrowny jest wyjątkowy, dlatego, że jest najszybszym stworzeniem na ziemi – lata z prędkością około 400 km/h! Okazało się, że sowy wcale nie są mądre. Nie bez przyczyny lekcję nazwano „żywą”, gdyż mogliśmy przyjrzeć się ptakom z bardzo bliska, poczuć wiatr ponad głowami czyniony przez ich skrzydła.

Była to znakomita lekcja bez podręczników i zeszytów, ale z wyjątkowymi „pomocnikami naukowymi”. Pozostanie ona na długo w naszej pamięci.

Autor tekstu: Lidia Krześniak
Autor zdjęć: Lidia Krześniak